BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Shëndeti

Nuk duhet të mungojë asnjëherë, këto janë përfitimet e shumta nga konsumimi i xhenxhefilit

Nuk duhet të mungojë asnjëherë, këto janë

Ndoshta keni parë rrënjë të shtrembër xhenxhefili në supermarket dhe nuk dini çfarë të bëni me tëPor, vetitë e tij të dobishme mjekësore kanë qenë të njohura që nga kohërat e lashta.

Xhenxhefili është një burim i vitaminave, mikronutrientëve dhe vajrave esencialë që kanë efekte forcuese, gjallëruese dhe anti-inflamatore në trup. Xhenxhefili trajton mirë proceset dhe dhimbjet inflamatore, duke përfshirë dhimbjet e muskujve pas ushtrimeve intensive, dhimbjet e menstruacioneve dhe artritin. Bëni një tretësirë me xhenxhefil dhe shafran të Indisë, lëngun e dy limonëve, një lugë çaji mjaltë dhe ujë.

Konsumimi i xhenxhefilit ngadalëson plakjen dhe vdekjen e qelizave të trurit dhe i reziston sëmundjeve të tilla neurodegjenerative si Alzheimer dhe Parkinson. Për më tepër, rrënja e xhenxhefilit përmirëson të gjitha funksionet njohëse dhe ndihmon në ruajtjen e mprehtë të kujtesës. Xhenxhefili përmban një sasi të madhe antioksidantësh, përshpejton proceset e rinovimit në trup dhe pastron radikalet e lira dhe toksinat.

Disa elementë në xhenxhefil janë në gjendje t’i rezistojnë kancerit dhe të lehtësojnë gjendjen e dikujt gjatë kimioterapisë.

Përzieni pjesë të barabarta pluhur xhenxhefili , mjaltë të papërpunuar dhe lëng limoni. Aplikojeni në fytyrë, masazhojeni butësisht për disa sekonda dhe lëreni të veprojë për 15-20 minuta përpara se ta lani.

Sipas hulumtimeve, konsumimi i rregullt i xhenxhefilit mund të normalizojë nivelin e kolesterolit dhe sheqerit në gjak. Gjithashtu, mund të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve të mundshme. Për më tepër, xhenxhefili ndihmon në rezistimin e formimit të mpiksjes së gjakut dhe presionit të lartë të gjakut. Zieni pak xhenxhefil me një shkop kanelle, lëreni të ftohet dhe piejini dy-tri herë në ditë, transmeton KosovaPress.

Xhenxhefili i siguron skalpit të kokës rrjedhjen e gjakut, i furnizon rrënjët me lëndë ushqyese dhe stimulon rritjen e flokëve për të parandaluar rënien e flokëve.

Maskë për forcimin e flokëve – Kombinoni xhenxhefilin e grirë dhe vajin e jojobës dhe masazhoni atë në flokë dhe lëkurë. Lajeni pas 30 minutash.

Stimulimi i rritjes së flokëve -Lyejini me pak xhenxhefil dhe hudhër të grirë me ujë dhe lëreni për pak kohë. Shtoni pak vaj ulliri ose kokosi në këtë tretësirë dhe masazhoni rrënjët e flokëve.

Një maskë për zbokthin – Përzieni dy pjesë xhenxhefil të sapo grirë dhe 3 pjesë vaj ulliri ose susami. Aplikojeni në lëkurën e kokës dhe lëreni për 15-25 minuta. Përdoreni dy herë në javë.