BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Shëndeti

Probleme me pagjumësinë, këto janë katër pije që ju ndihmojnë të flini më mirë

Probleme me pagjumësinë, këto janë katër pije që

Por kjo jo gjithmonë është e mundur edhe kur keni disa minuta të shtrirë në shtrat me sytë e mbyllur.

Ndjesia e pagjumësisë në ato momente dulet sikue nuk ka zgjidhje dhe nuk do të mbarojë kurrë.

Për të hequr dorë nga kjo rutinë e bezdisshme që mund t’i ndodhë kujtdo, AgroWeb.org ju këshillon që të provoni këto katër pije para se të shkoni për të fjetur.

Zgjidhni një kombinim që ju pëlqen dhe konsumojeni para gjumit për të gjetur qetësinë dhe për të pushuar të qetë.

Turmeriku apo Shafrani i Indisë siç njihet ndryshe në vendin tonë, është një nga antinflamatorët më të fuqishëm që mund të keni në shtëpinë tuaj, për shkak të përmbajtjes së kurkuminit.

Kjo do të thotë gjithashtu një aktivizues i fuqishëm tretës për stomakun dhe qetësimin e tij.

Mund të uluë nivelin e sheqerit në gjak, i cili promovon gjumë më të gjatë dhe më të thellë.

Kështu çdo natë para se të flini përziejeni qumështin tuaj me një lugë pluhur turmeriku dhe konsumojeni për të fjetur më mirë.

Çajrat mund të ndihmojnë trupin dhe mendjen të kryejnë më mirë një sërë procesesh.

Në veçanti kamomili i cilo njihet si një nga kurat më të mira natyrale që promovon gjumin e mirë.

Është zbuluar se ky efekt i thellë qetësues vjen nga një antioksidant i quajtur apiogiena.

Ky antioksidant lidhet me disa receptorë specifikë në trurin tuaj që njëkohësisht ulin ankthin dhe nxisin gjumin.

Mënyra më e mirë për gjumë të thellë është ta lini çajin të lëshojë sa më shumë ekstraktin e tij në ujë dhe sigurisht të jetë kamomil i freskët.

Çokollata e ngrohtë

Një nga pijet më të dashura të fëmijëve, por jo vetëm.

Zgjidhni çokollatë të shkrirë apo një kako të ngrohtë pa sheqer dhe konsumojeni çdo darkë që gjumi të trokasë në sytë tuaj.

Kjo  një nga alternativat natyrore më të mira për gjumë të thellë, është një mënyrë e shijshme dhe relaksuese, ndërkohë që ju jep përfitime shëndetësore në trup.

Ndihmon në uljen e sheqerit në gjak, shtimin e acideve yndyrore të shëndetshme dhe lehtëson çdo stres mendor që mund t’ju mbajë zgjuar gjatë natës.

Pra mjafton vetëm një filxhan çokollatë dhe do të flini gjatë gjithë natës.

Melatonina dhe serotonina janë shumë të rëndësishme për gjumë të thellë dhe çlodhës.

Mungesa e tyre është pikërisht përse netët tona kthehen në nje mankth përsa i përket gjumit të qetë, prandaj bëjini sa më shumë pjesë të dietës tuaj.

Një mënyrë e mirë për të pasur një sistem nervor të qetë është që të konsumoni ushqime të pasura me to siç janë bananet, tërshëra apo bajamet.

Hidhini të gjitha në një misker shtoni pak qumësht dhe përzieni derisa të formohet pija. Mjafton gjysmë banane, 1 gotë qumësht, 1 lugë tërshërë dhe disa bajame.

Konsumojeni para se të flini dhe do të gjeni qetësinë e kërkuar.