BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Shëndeti

Shenja e hershme paralajmëruese e demencës që mund ta dalloni në zërin tuaj

Shenja e hershme paralajmëruese e demencës që mund ta dalloni

Humbja e kujtesës dhe konfuzioni janë simptoma të njohura të demencës.

Por ka shumë shenja të tjera më delikate të sëmundjes që plaçkit mendjen – disa prej të cilave ndikojnë në mënyrën se si ne flasim, shkruan The Sun, transmeton Paparaci.

Ndërsa plakemi, mund të fillojmë të vërejmë se na duhet më shumë kohë për të gjetur fjalët e duhura gjatë një debati të nxehtë.

Por kjo nuk është domosdoshmërisht një shenjë e vetë demencës.

Në vend të kësaj, shkencëtarët nga Universiteti i Tornotos kanë zbuluar se shpejtësia me të cilën ne flasim është një tregues më i rëndësishëm i shëndetit të trurit sesa gjetja e fjalëve.

Studimi i tyre i ri përfshinte përdorimin e softuerit të inteligjencës artificiale për të analizuar aftësitë gjuhësore të 125 vullnetarëve shëndetësorë të moshës 18 deri në 90 vjeç.

Ata zbuluan se aftësitë për gjetjen e fjalëve u përkeqësuan natyrshëm me moshën, por nuk ishin të lidhura me rënien njohëse, një pararendës i çmendurisë.

Por të folurit ngadalë shoqërohej me funksione më të dobëta të trurit, tregoi zbulimi i publikuar në Aging Neuropsychology and Cognition.

“Rezultatet tona tregojnë se ndryshimet në shpejtësinë e përgjithshme të të folurit mund të reflektojnë ndryshime në tru,” tha bashkëautori i studimit, doktori Jed Meltzer.

“Kjo sugjeron që shpejtësia e të folurit duhet të testohet si pjesë e vlerësimeve standarde njohëse për të ndihmuar mjekët të zbulojnë më shpejt rënien njohëse dhe të ndihmojnë të moshuarit të mbështesin shëndetin e trurit të tyre ndërsa plaken,” shpjegoi Jed.

Simptoma të tjera që mund të dalloni në zërin e dikujt

-Mosgjetja e fjalëve të duhura

-Përdorimi i një fjale të lidhur (për shembull, “libër” në vend të “gazetë”)

-Përdorimi i zëvendësuesve të fjalëve (për shembull, “gjë në të cilën ulesh” në vend të “karrige”)

-Nuk gjen asnjë fjalë fare

-Nuk lodheni për të gjetur fjalë, por përdorni fjalë që nuk kanë kuptim ose që janë të ngatërruara në rendin e gabuar

-Duke iu rikthyer gjuhës së parë që mësuan si fëmijë. Për shembull, nëse ata mësojnë anglisht si gjuhë të dytë, ata mund të harrojnë se si ta flasin atë.