BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Shëndeti

Shikojini me kujdes thonjtë tuaj! Nëse vëreni këtë ndryshim, kontaktoni menjëherë me mjekun

Shikojini me kujdes thonjtë tuaj! Nëse vëreni këtë

Nëse vini re shfaqjen e njollave të bardha në thonjtë, do të ishte mirë të bëni një analizë më të detajuar e të kontaktoni menjëherë me mjekun tuaj.

Leukonychia është emri për shfaqjen e njollave dhe vijave të bardha në thonjtë dhe mund të jetë një ndryshim i padëmshëm ose një sëmundje shumë e rrezikshme.

Këtu është gjithçka që mund të shkaktojë këtë fenomen:

Trauma e thonjve

Nëse goditni gozhdën tuaj me diçka të fortë, njolla të bardha mund të zhvillohen në gozhdë dhe ndonjëherë duhet pak më shumë që ndryshimi të zhduket. Megjithatë, nëse ju duket se nuk kalon për një kohë të gjatë, konsultohuni me një mjek.

Kërpudhat

Infeksioni mykotik i thonjve është një nga infeksionet më të gjata dhe të vazhdueshme, dhe karakterizohet nga një ndryshim në ngjyrën e thoit, e cila bëhet e bardhë, e verdhë ose kafe.

Mungesa e vitaminave dhe mineraleve

Mungesa e vitaminës D, kalciumit dhe zinkut mund ta shkaktojë këtë problem dhe duke qenë se vitet e fundit gjithnjë e më shumë pacientë paraqiten me mungesë të vitaminave dhe mineraleve në organizëm, ai këshillon që para së gjithash të kontrollohet një test gjaku për të përcaktuar. nëse ky është problemi kryesor ose diçka më serioze.

Përveç këtyre kushteve më të padëmshme, ndryshimet në thonjtë mund të tregojnë edhe disa komplikime më serioze, si p.sh. Rrallëherë, njollat ??e bardha në gozhdë mund të jenë simptomë e një gjendjeje më serioze, si sëmundje autoimune, sëmundje të zemrës ose veshkave. Kroll këshillon të vëzhgoni me kujdes gjendjen e organizmit dhe sa kohë kanë qenë të pranishme njollat.

Nëse përveç tyre shfaqen simptoma të tilla si gulçim, dhimbje gjoksi dhe nyje të fryra, konsultohuni me një mjek.