BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Shëndeti

Si të dallojmë virozën nga një infeksion bakterial tek fëmijët? Ja këshillat e pediatrit

Si të dallojmë virozën nga një infeksion bakterial tek

Mjeku pediatër Edi Tushe gjatw njw interviste televizive shpjegoi se simptomat kryesisht janë të thjeshta dhe më kryesorja prej tyre është temperatura.

“…Është kolla gjatë dimrit, janë sekrecionet e hundës, shpeshherë për shembull dhimbjet e kyçeve ose të muskujve ose të kokës, në varësi se sa i madh është fëmija dhe se si i percepton ato. Natyrisht në thelb është një situatë shëndetësore e cila probabilisht prish dhe rutinën e përditshme të fëmijës.”

Për lehtësimin e simptomave tek të vegjlit, mjeku pediatër sjell si shembull haloterapinë, ose terapinë e kripës.

Natyrisht nuk bëhet fjalë për një kripë të thjeshtë, nuk është një makinë e cila prodhon një kripë të thjeshtë, por janë kripëra të caktuara, të cilat në sajë të joneve që ato krijojnë janë në gjendje që të shkaktojnë efekt pozitiv mbi mushkërinë.

“Në Shqipëri unë di që e kemi vetëm ne, apo që përdoret për qëllime të mirëfillta mjekësore, por që normalisht në botë ka filluar dhe ka një instalim pothuajse vit pas viti më të lartë të kësaj lloj forme terapie,” shpjegon Tushe.

Por si ta dallojmë virozën nga një infeksion bakterial? Mjeku shpjegon se ka disa shenja indirekte.

“Shenjat klinke në virozë kryesisht janë të bujshme, janë në ekstrem, të gjitha gjërat pa pritur pa kujtuar janë të larta, mund të ndodhin dhe te mikrobet por përgjithësisht mikrobet janë shumë dinake, ato gjejnë terren në të cilin fëmija është më i dobët dhe fillojnë e sulmojnë. Pas 5 ditësh nëse do ketë ringritje temperature, përkeqësim të situatës, jemi të kujdesshëm në këtë drejtim se mund të jetë dhe bakteriale.”

Zakonisht ato që e vërtetojnë dhe e ndajnë janë testet mikrobiologjike të cilat janë tepër specifike.