BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Shëndeti

Si të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme? Ndiqni dietën virale 30-30-30 për rezultate të qëndrueshme

Si të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme?

Një dietë e re është bërë virale në TikTok dhe media të tjera sociale, me ndjekësit që pretendojnë se i ka ndihmuar ata të humbin peshë në një mënyrë të shëndetshme, duke i bërë gjithashtu të kenë rezultatet të qëndrueshme.

Kjo është dieta 30-30-30, e cila ndryshe nga dietat e tjera konsiderohet se ka për qëllim ndryshimin e stilit tonë të jetesës.

Dieta 30-30-30 përfshin; të hani 30 gram proteina brenda 30 minutave pas zgjimit, e ndjekur nga 30 minuta ushtrime me intensitet të ulët.

Kjo metodë është popullarizuar së fundmi nga dietologu Gary Brecka, i cili shton se dieta mund të ndihmojë edhe në uljen e sheqerit në gjak.

Fillimi i ditës është më i rëndësishmi. Karbohidratet dhe yndyrnat mund të përfshihen në mëngjesin tonë, por ushqimi duhet domosdoshmërisht të përmbajë 30 gram proteina.

Hapi tjetër është 30 minuta stërvitje. Me metodën 30-30-30, rekomandohet që të bëni ushtrime kardiovaskulare me një ritëm të qëndrueshëm dhe të ulët. Kjo do të thotë ushtrime me intensitet të ulët që nuk e rrisin shumë rrahjet e zemrës, të tilla si ecja dhe çiklizmi.

Nutricionistët komentojnë se ngrënia e proteinave në mëngjes dhe ushtrimet kardiovaskulare dihet se kanë përfitime të shumta shëndetësore dhe kontribuojnë në humbjen e peshës. Dhe ka prova të shumta shkencore që tregojnë se ngrënia e më shumë proteinave, veçanërisht në mëngjes, mund të çojë në uljen e marrjes së kalorive gjatë pjesës tjetër të ditës, pasi proteinat na ndihmojnë të ndihemi më të ngopur për më gjatë.