BREAKING NEWS

Nuk ka ndodhur kurrë më parë, euro dhe paundi thyejnë rekord historik, sot kapin fundin

Nuk ka ndodhur kurrë më parë, euro dhe paundi thyejnë rekord
x
BREAKING NEWS

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ja çfarë ndodhi sot me gjyqin ndaj Arbër Paplekajt

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ja çfarë ndodhi sot me gjyqin ndaj
x
BREAKING NEWS

“I mori për Visin”, zbardhen detaje të reja nga vjedhja e targave që fundosën ushtarin e Martinaj

“I mori për Visin”, zbardhen detaje të reja nga vjedhja e
x
BREAKING NEWS

Draft-propozimi i Shqipërisë për Asociacion, vjen reagimi i menjëhershëm nga BE

Draft-propozimi i Shqipërisë për Asociacion, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

“Diplomacia është kthyer në vend qokash”/ Deputeti i PD-së ja ‘plas’ në sy kandidates për ambasadore në Izrael: Nuk ju shoh për këtë post, Cv-ja juaj...

“Diplomacia është kthyer në vend qokash”/ Deputeti i
x
BREAKING NEWS

Ndihmoi në atentatin në lokalin e Fatjon Muratit, Gjykata jep vendimin për ushtarin e Vis Martinajt

Ndihmoi në atentatin në lokalin e Fatjon Muratit, Gjykata jep vendimin
x
BREAKING NEWS

Dalin në dritë detaje të reja nga grabitja e banesës së gjyqtares, zbardhet denoncimi i bashkëshortit të saj: Ishim në punë kur...

Dalin në dritë detaje të reja nga grabitja e banesës së
x
BREAKING NEWS

A mund të vazhdohet pas çdo humbje, me argumentin na vodhën zgjedhjet? Gazetarja e njohur ‘zë ngushtë’ Berishën, ja reagimi i tij

A mund të vazhdohet pas çdo humbje, me argumentin na vodhën
x

Shëndeti

Të gjithë mund ta kemi në shtëpi 'pijen magjike' që zhduk efektin e alkoolit dhe relakson muskujt!

Të gjithë mund ta kemi në shtëpi 'pijen magjike'

Është diçka që pothuajse të gjithë e kemi në frigoriferin tonë, pra gjendet në çdo shtëpi. Edhe nëse nuk e keni, është fare e lehtë për t’u blerë, e keni kudo! Bëhet fjalë për një kavanoz me turshi! Askujt nuk do t’i shkonte ndërmend se në të vërtetë lëngu i ndodhur në kavanoz nuk duhet hedhur, por mbajtur për raste të veçanta kur pini alkool apo keni muskuj të rënduar.

Një ndër banakierët më të mirë në botë, Chanel Adams, ka treguar se pas një gote uiski, mund të merrni një gotë të mbushur me ujin që gjendet brenda kavanozit të turshisë, ky specialitet quhet “pickleback”.
Kjo pije përdoret më së shumti në Amerikë, si quhet e ndryshe ‘specialiteti i shtëpisë’. Por kjo gjë bëhet dhe në Rusi, ata e shoqërojnë me vodka, ndërsa në Meksikë kjo pije kombinohet me tekila.

Mendohet se uji i trushisë e zbut alkoolin dhe nuk të bie rëndë në stomak. Duhet shtuar gjithashtu se përdorimi i lëngut të kastravecëve turshi, jo vetëm që zbutin alkoolin, por ato kanë shumë benefite të tjera. Si për shembull, zvogëlon kontraktimet e muskujve, hidraton dhe arrin të vrasë bakteret e dëmshme në stomak.