BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x
BREAKING NEWS

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e SPAK dosja që ka përgatitur SHBA për Ramën dhe McGonigal me të gjitha provat përvëluese, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe bisedat e fshehta me zyrtarët shqiptarë, te dëmi i madh prej miliona dollarësh ...

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x

Shëndeti

Të pasura me fibra dhe antioksidantë, ja pse duhet të konsumoni hurma arabie

Të pasura me fibra dhe antioksidantë, ja pse duhet të konsumoni

Hurmat arabe janë tepër ushqyese. Ato të pasura me antioksidantë, fibra, vitamina dhe minerale si B6, kalium, magnez, hekur dhe kalcium, ndërsa kanë më shumë kalium se banania.

Dhe më e rëndësishmja, fibrat në hurma ndihmojnë në balancimin e sheqerit dhe kjo së bashku me lëndët e tjera ushqyese i bën hurmat një zëvendësues të shkëlqyer të sheqerit.

Fibrat dhe antioksidantët në hurma janë jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin e zemrës. Fibrat mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit LDL dhe kjo mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Kolesteroli LDL është lloji i keq i kolesterolit që kontribuon në grumbullimin e pllakave në arterie.

Nivelet e larta të karotenoideve antioksidantë dhe acidit fenolik në hurma mund të jenë mbrojtëse të zemrës. Të dy këta antioksidantë janë studiuar për efektet e tyre të dobishme në shëndetin e zemrës.

Përveç vitaminave dhe mineraleve të ndryshme, hurma ka edhe shumë antioksidantë. Antioksidantët mbrojnë qelizat tuaja nga radikalet e lira, të cilat janë molekula të paqëndrueshme që dëmtojnë qelizat dhe janë shkaku kryesor i shumë sëmundjeve.

Antioksidantët më të bollshëm në hurma përfshijnë flavonoidet, karotenoidet dhe acidet fenolike. Këta antioksidantë janë të lidhur me reduktimin e inflamacionit dhe rrezikun e sëmundjeve të caktuara, duke përfshirë disa lloje të kancerit, diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe Alzheimerit.

Tretje të shëndetshme dhe sheqer të ekuilibruar në gjak

Hurmat përfitojnë tretjen dhe sheqerin në gjak falë përmbajtjes së lartë të fibrave. Fibrat ngadalësojnë tretjen dhe mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak që vijnë nga sheqeri dhe karbohidratet.