BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Shëndeti

Të shëndetshme për zemrën dhe për kockat, arsyet pse duhet të konsumoni arra!

Të shëndetshme për zemrën dhe për kockat, arsyet pse

Nëse jeni duke kërkuar për një ushqim të shëndetshëm për t’u ngrënë gjatë ditës që ka shumë pak kripë dhe sheqer, atëherë arrat janë zgjidhja perfekte. Vetëm 30 gramë arra janë të pasura me proteina (5 gram), fibra (2 gram) dhe kalcium (20 mg). Ato janë të pasura me mangan, magnez, fosfor, vitaminë B6, yndyrna omega-3 dhe hekur. Edhe pse janë ndër ushqimet me një indeks të lartë kalori (200 kalori në 30 gram), përmbajtja e tyre e pasur me lëndë ushqyese rrit ndjenjën e ngopjes dhe ju bën të ndiheni të ngopur.

Shëndet i mirë i zemrës

Acidet yndyrore të pangopura që gjenden te arrat kanë treguar se ulin nivelet e kolesterolit dhe triglicerideve. Kjo, nga ana tjetër, zvogëlon shanset për sëmundje kardiovaskulare, goditje në tru dhe sulm në zemër. Më konkretisht, një studim i botuar në British Journal of Nutrition tregoi se pacientët që konsumonin arra më shumë se katër herë në javë kishin 37% më pak rrezik për sëmundje koronare të zemrës krahasuar me ata që ose nuk konsumonin fare arra ose i konsumonin më rrallë.

Përveç kësaj, në vitin 2013, u publikuan rezultatet e një studimi sipas të cilit vaji i arrës rrit funksionin e endotelit, ndërsa i gjithë fruti mund të përmirësojë kolesterolin “e keq” LDL. Ndërkohë, një tjetër meta-analizë e publikuar në vitin 2009 tregoi se një dietë e pasur me arra përmirësonte kolesterolin dhe lipidet, duke reduktuar stresin oksidativ dhe inflamacionin.

Një studim i publikuar në American Journal of Clinical Nutrition zbuloi se gratë që hanin rrallë arra kishin më shumë gjasa të shtonin peshë gjatë një periudhe 8-vjeçare krahasuar me ato që hanin arra dy ose më shumë herë në javë. Për më tepër, testet kanë treguar se kur krahasohen dietat që përmbajnë arra me ato pa ushqime, dietat që përmbajnë arra kanë më shumë gjasa të rezultojnë në humbje peshe.

Konsumimi i rregullt i arrave është lidhur me një nevojë të reduktuar për kolecistektominë (një operacion për heqjen e fshikëzës së tëmthit) bazuar në hulumtimin e botuar në American Journal of Clinical Nutrition. Konkretisht, mbi njëzet vjet dhe në mesin e një milion rasteve, gratë që konsumonin rreth 150 gramë arra në javë kishin shumë më pak gjasa t’i nënshtroheshin kësaj procedure në krahasim me gratë që konsumonin më pak se 150 gramë.

Arrat janë të larta në mikroelementin bakër, thelbësor për mirëmbajtjen e kolagjenit dhe elastinës, përbërësit kryesorë të qelizave të trupit tonë dhe rinovimit të indeve. Mungesa e bakrit është shoqëruar me densitet më të ulët të kockave dhe një shans më të madh për zhvillimin e osteoporozës. Pa bakrin e nevojshëm, trupi ynë nuk mund të plotësojë bllokun ndërtues të kolagjenit, duke rezultuar në mosfunksionim të kyçeve.

Një përbërës tjetër i rëndësishëm i arrave, mangani, duket se lidhet me parandalimin e osteoporozës, ndërsa magnezi ndihmon në përthithjen e kalciumit nga kockat.