BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x
BREAKING NEWS

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në Parlament, nga heqja e pagës dhe çdo përfitimi financiar, te djegia e mandatit, ja si do të nxirret jashtë politike “non-grata”

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës për të fundosur pushtetarët e lartë të korruptuar, ja kush i ka mbledhur provat për britanikët që shpallën “non-grata” Sali Berishën, në “listën e zezë” politikanë nga e djathta edhe nga e maj...

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën qafe Azem Hajdarin ishin nisur për të eliminuar Sali Berishën, ja kush i ka në duar provat që do të hapin “Kutinë e Pandorës” për dosjen e “shekullit”

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të “mbërthyer” SPAK, konstuticionalistë dhe analistët ngrenë alarmin, përplasje të forta brenda “Rithemelimit”

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të
x
BREAKING NEWS

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi ndaj avokatit të ish kryeministrit Sali Berisha, dyshohet se shkak ishte…

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi
x
BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x

Shëndeti

Vuani nga koliti? Shmangni këto ushqime dhe do të shpëtoni një herë e mirë nga dhimbjet më shqetësuese

Vuani nga koliti? Shmangni këto ushqime dhe do të shpëtoni

Koliti, ose  inflamacioni i zorrës së trashë është një nga patologjitë që haset më shpesh në Shqipëri.

Të dhënat tregojnë se një e treta e shqiptarëve vuajnë nga kjo sëmundje por shumë pak prej tyre e kurojnë atë në kohë.

Ai trajtohet me medikamente të shumta që kanë për qëllim të luftojnë inflamacionin si dhe steroid.

Në rast se medikamentet nuk funksionojnë, mjekët rekomandojnë ndërhyrje kirurgjikale për zgjidhjen e problemit.

Megjithatë, ka disa kura dhe trajtime natyrale të cilat zbusin simptomat e kolitit.

Studimet kanë treguar se duke nisur nga ndryshimet në stilin e jetesës e deri tek mjekësia popullore janë efikase kundër inflamacionit të zorrës së trashë.

Ushqimet Që Duhen Shmangur

Ekspertët thonë se ushqyerja është thelbësore për njerëzit që vuajnë nga koliti.

Ata duhet të shmangin ushqimet me yndyrë, produktet e bulmetit, kafeinën, ushqimet e pasura me fibër, alkoolin, frutat e thata, mishrat e përpunuar, arrorët dhe farat si dhe sheqerin.

Aktiviteti Fizik

Koliti është një problem që ndikon edhe tek dendësia kockore, dobësimi i imunitetit, stresi dhe mbipesha.

Ekspertët sugjerojnë një aktivitet fizik të intensitetit mesatar siç është noti për 3 deri në 4 ditë në javë.

Joga është një tjetër aktivitet që qetëson sistemin tretës dhe e furnizon atë me oksigjen.

Më Pak Stres

Stresi luan një rol kryesor në sëmundjet inflamatore.

Ai mund të luftohet falë meditimit, frymëmarrjes së thellë dhe qetësimit të muskujve.

Këto teknika përmirësojnë edhe rrahjet e zemrës, tensionin e gjakut, frymëmarrjen dhe tretjen.

Acidet Yndyrore Omega-3

Acidet yndyrore omega-3 janë të shëndetshme sepse luftojnë thellësisht inflamacionin.

Ushqimet e pasura me këto acide yndyrore dhe suplementët e tyre janë shumë premtuese kundër kolitit.

Një nga ushqimet më të pasura me omega-3 është salmoni.

Ushqimet Më Të Mira Kundër Kolitit

Ekspertët paralajmërojnë se ushqimet si : pureja e mollës, avokado, kungulli i verdhë, kosi, tërshëra dhe vezët janë shumë të mira për shëndetin e një personi që vuan nga koliti./AgroWeb.org