BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Tech

Google në telashe, nis përpjekjet e fundit për të hequr gjobën e BE-së prej 2.6 miliardë dollarësh

Google në telashe, nis përpjekjet e fundit për të hequr

 

Kompania Google ka bërë një përpjekje të fundit në gjykatën më të lartë të Evropës për të rrëzuar një gjobë prej 2.42 miliardë euro (2.6 miliardë dollarë) të BE-së të vendosur për abuzimin e tregut në lidhje me shërbimin e saj të blerjeve; duke thënë se rregullatorët nuk arritën të tregonin se praktikat e saj ishin antikonkurruese.

Kompania iu drejtua Gjykatës së Drejtësisë së Bashkimit Evropian (CJEU) pasi në 2021 Gjykata e Përgjithshme hodhi poshtë sfidën e saj ndaj gjobës së vendosur nga shefja e BE-së Margrethe Vestager në 2017.

Ishte i pari nga tre penalitetet për praktikat antikonkurruese që i kanë kushtuar Google 8.25 miliardë euro në total në dekadën e fundit.

Avokati i Google, Thomas Graf, deklaroi se Komisioni Evropian kishte dështuar të tregonte se trajtimi i ndryshëm i kompanisë ndaj rivalëve ishte abuziv dhe se trajtimi i ndryshëm vetëm nuk ishte kundër konkurrencës.

"Kompanitë nuk konkurrojnë duke i trajtuar konkurrentët në mënyrë të barabartë me veten e tyre. Ato konkurrojnë duke i trajtuar ata ndryshe. E gjithë pika e konkurrencës është që një kompani të diferencohet nga rivalët. Të mos bashkohet me rivalët në mënyrë që të gjithë të jenë njësoj," tha ai. panel prej 15 gjyqtarësh.

"Kalifikimi i çdo trajtimi të ndryshëm, dhe veçanërisht trajtimi i ndryshëm i bizneseve të palës së parë dhe të palës së tretë, si abuziv do të minonte konkurrencën. Kjo do të dëmtonte aftësinë dhe stimujt e kompanive për të konkurruar dhe për të inovuar," tha Graf.

Avokati i Komisionit Fernando Castillo de la Torre hodhi poshtë argumentet e Google, duke thënë se kompania kishte përdorur algoritmet e saj për të favorizuar në mënyrë të padrejtë shërbimin e saj të blerjeve të krahasimit të çmimeve, duke shkelur ligjet antitrust të BE-së.

"Google kishte të drejtë të aplikonte algoritme që ulin dukshmërinë e disa rezultateve të cilat ishin më pak të rëndësishme për një pyetje të përdoruesit," tha ai.

"Ajo që Google nuk kishte të drejtë të bënte ishte të përdorte dominimin e tij në kërkimin e përgjithshëm për të zgjeruar pozicionin e tij mbi blerjet e krahasimit duke promovuar rezultatet e shërbimeve të veta dhe duke i zbukuruar ato me karakteristika tërheqëse dhe duke aplikuar algoritme që janë të prirur për të ulur rezultatet. të rivalëve dhe duke treguar ato rezultate pa tipare tërheqëse”, tha ai.

Avokatja e përgjithshme e GJED-së, Juliane Kokott tha se do të jepte opinionin e saj më 11 janar.

Ky rast dhe dy të tjerë që përfshijnë sistemin operativ celular Android dhe shërbimin e reklamimit AdSense, sado i zbehtë në krahasim me çështjen e vazhdueshme antitrust të BE-së në biznesin fitimprurës të reklamave dixhitale të Google, ku rregullatorët në qershor kërcënojnë të shpërbëjnë kompaninë.