BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Tech

Njihuni me sektorët në të cilët përdoret më shpesh “Chat-GPT”

Njihuni me sektorët në të cilët përdoret më shpesh

Që nga fillimi i Chat-GPT nëntorin e kaluar, përdorimi i inteligjencës artificiale është bërë shumë më i zakonshëm, veçanërisht në vendin e punës. Duke dashur të mësojë më shumë rreth përdorimit të chatbot-it popullor në kompani në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, Indusface anketoi 2000 punëtorë në 25 sektorë të ndryshëm.

Hulumtimet zbulojnë se “Chat-GPT” përdoret më së shumti në reklama. Rreth 39 për qind e punëtorëve të anketuar në atë sektor e përdorin atë në punën e tyre. 11 përqind e tyre përdorin një chatbot me AI më shumë se një herë në javë, por 5 përqind thonë se nuk do ta përdorin kurrë atë.

38 për qind e punonjësve të anketuar në sektorin ligjor pranojnë se përdorin “Chat-GPT” në punë. Indusface thekson se ky informacion nuk është aspak befasues pasi raportet e fundit tregojnë se inteligjenca artificiale po riformëson sektorin ligjor duke përmirësuar efikasitetin e kontratave dhe duke automatizuar pjesë të caktuara të punës.

Sektori i artit dhe medias zuri vendin e tretë. Të dhënat tregojnë se 33 për qind e punonjësve të anketuar në atë sektor përdorin chatbot me inteligjencë artificiale për punën e tyre. 13 për qind e tyre pranojnë se e përdorin të paktën një herë në javë.

10 sektorët në gjithë botën ku përdoret më shpesh “Chat-GPT”

Reklamat – 39 për qind
Sektori ligjor – 38 për qind
Media dhe arti – 33 për qind
Teknologjitë e informacionit dhe komunikimit – 30 për qind
Ndërtimi – 30 për qind
Pasuri të paluajtshme – 29 për qind
Prodhim – 29 për qind
Mbështetja e klientit – 29 për qind
Kujdesi shëndetësor – 28 për qind
Qeveria dhe mbrojtja – 28 për qind

Hulumtimi i Indusface tregon se Chat-GPT përdoren më shpesh për të shkruar raporte. përkthimi, hulumtimi dhe dërgimi i e-maileve. Pavarësisht kësaj, tregohet se 55 për qind e punonjësve të anketuar thonë se nuk i besojnë punës me kompanitë që përdorin “Chat-GPT” ose një tjetër chatbot me inteligjencë artificiale.