BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Tech

Pas TikTok, ja platforma që është përballur me shqyrtimin e BE-së në lidhje me luftën në Izrael

Pas TikTok, ja platforma që është përballur me shqyrtimin e

Komisioneri evropian Thierry Breton i dërgoi një letër CEO të Alphabet, Sundar Pichai, duke i kujtuar atij detyrimet e kompanisë sipas Aktit të Shërbimeve Dixhitale të BE-së (DSA) si një platformë e madhe në internet për të parandaluar që përmbajtjet e paligjshme dhe dezinformatat të mos shpërndahen në YouTube rreth luftës së Izraelit me Hamasin.

“Pas sulmeve terroriste të kryera nga Hamasi kundër Izraelit, ne po shohim një rritje të përmbajtjes dhe dezinformimit të paligjshëm që shpërndahet në BE përmes platformave të caktuara”, shkroi Breton.

Ai shtoi se YouTube ka një detyrim për të mbrojtur fëmijët dhe adoleshentët në BE nga përmbajtja e dhunshme në platformë, duhet të ndërmarrë menjëherë veprime në përgjigje të njoftimeve nga BE dhe të ketë “masa zbutëse proporcionale dhe efektive” për të trajtuar rreziqet nga dezinformimi.

Në një deklaratë për The Verge, zëdhënësi i YouTube, Ivy Choi deklaroi, “pas sulmeve shkatërruese në Izrael dhe konfliktit të përshkallëzuar që po zhvillohet tani në Izrael dhe Gaza, ne kemi hequr dhjetëra mijëra video të dëmshme dhe kemi mbyllur qindra kanale”.

“Në të njëjtën kohë, sistemet tona vazhdojnë të lidhin njerëzit me lajme dhe informacione me cilësi të lartë. Ekipet tona po punojnë gjatë gjithë kohës për të monitoruar për pamjet e dëmshme dhe mbeten vigjilente për të ndërmarrë veprime të shpejta nëse është e nevojshme për të gjitha llojet e përmbajtjeve, duke përfshirë Shorts dhe transmetimet e drejtpërdrejta”, shtoi ndër të tjera Chon.

Në letrën e tij, Breton diskutoi gjithashtu “një fushë të dytë shqetësimi urgjent:” dezinformimin në zgjedhje. “Ju ftoj të informoni ekipin tim mbi detajet e masave që keni marrë për të zbutur çdo ‘deepfake’, gjithashtu në dritën e zgjedhjeve të ardhshme në Poloni, Holandë, Lituani, Belgjikë, Kroaci, Rumani dhe Austri, si dhe zgjedhjet e Parlamentit Evropian. ”, kishte shkruar tutje Breton.