BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Tech

Pritjes i erdhi fundi! Lançohet iPhone 15, mësoni çmimin dhe risitë e reja

Pritjes i erdhi fundi! Lançohet iPhone 15, mësoni çmimin dhe

Apple sot do të zbulojë të rejat më të fundit në linjën e saj të iPhone, ndërsa gjigandi i teknologjisë përmirëson smartfonin e tij kryesor.

Kompania amerikane do të lacojnë sot iPhone 15 dhe iPhone 15 Pro të ri, duke përditësuar celularët iPhone 14 të vitit të kaluar. Gjithashtu pritet të përmirësojë linjën e saj Apple Watch.

Prodhuesi i iPhone do të presë ngjarjen e saj të lançimit, të quajtur “Wonderlust”, në Teatrin Steve Jobs në Apple Park në Kaliforni.

Ngjarja vjen në një moment kyç për Apple pasi kërkesa globale për smartfonë të rinj bie në pikën më të ulët në një dekadë. Apple gjithashtu është përballur me rënien më të gjatë të shitjeve të smartfonëve që nga viti 2016, pasi të ardhurat e iPhone ranë gjatë verës.

Cilat janë veçoritë më të mira të reja të iPhone 15?

iPhone 15 i ri ka të ngjarë të jetë një përmirësim modest në krahasim me gjeneratat e mëparshme të iPhone, i cili u prezantua për herë të parë në vitin 2007, megjithëse të katër modelet do të kenë ndryshime në krahasim me linjën e iPhone 14.

Ndërsa prodhuesit rivalë të telefonave kanë rikthyer sensorët e gjurmëve të gishtërinjve duke i futur ato në ekranin e telefonit ose në pjesën e pasme të telefonit, Apple nuk pritet të ndjekë shembullin.

Nuk e dimë ende se sa do të kushtojë iPhone i ri, por të gjitha shenjat sugjerojnë se mund të bëhet pak më i shtrenjtë. iPhone 14 aktual kushtonte 849 £, ndërsa modeli i tij iPhone 14 Pro filloi me 1,099 £. Këto çmime u bënë tituj vitin e kaluar pasi inflacioni rriti çmimin e telefonave të rinj të Apple. iPhone 14 Pro u hodh me 150 £ në krahasim me ekuivalentin e tij iPhone 13 Pro, ndërsa i zakonshëm 14 ishte 70 £ më i shtrenjtë.

Analistët në Barclays presin që linja e iPhone 15 të vijë me një çmim më të lartë – rreth 100 dollarë më shumë për iPhone 15 Pro dhe midis 100 deri në 200 dollarë më shumë për iPhone15 Pro Max. Mbetet për t’u parë nëse inflacioni do ta ketë rritur më tej çmimin.