BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Aktualitet

“Ai 50 mijë nuk vajti 100 mijë lekë”, të moshuarit ngrohen në diell, pensioni nuk i del as për ilaçe

“Ai 50 mijë nuk vajti 100 mijë lekë”, të

Stina e dimrit sjell konsum më të madh të energjisë elektrike për kosumatorët në vend.

Pensionistët në Durrës janë shprehur se nuk kanë mundësi të paguajnë faturat dhe për këtë arsye ngrohen me orar. Ka edhe nga ata që në pamundësi, shfrytëzojnë ditët me diell.

“Ngrohemi me korent. E lëmë 10 min ose çerek ore dhe e heqim pastaj”, është shprehur një prej pensionistëve të intervistuar në Durrës.

“Biem në gjumë, mbulohemi me batanije”, tha ai më tej.

“Rroftë dielli për ne”, tha dikush tjetër.

Pensionistët e Durrësit i sheh thuajse çdo ditë në sheshin e qytetit në kërkim të rrezeve të diellit.

Tani që jemi zyrtarisht në dimër dhe temperaturat në qytetin bregdetar janë ulur me disa gradë, ata po ngrohen me batanije.

“Batanije e jorgan, ç’të bëjmë? Ku të shkojmë? Pleq jemi ne”, tha një prej të moshuarve.

“Ngrohemi me batanije, jorganin e kemi, po dhe ndonjë ngrohëse e kemi”, tha dikush tjetër.

Më “fatlumët” ngrohen me orar.

“Unë me korent jam ngrohur”, tha një tjetër qytetar.

“1 orë sa ngrohej dhoma e fiknim, ftohej e ndiznim prapë, nga pak e nga pak”, vijoi ai.

“Ne pak jemi, drutë janë shtrenjtuar, 2 veta jemi ne mundohemi ta ndezim kur është ftohtë, jo gjithë ditën. Të kursejmë pak, se jemi pensionistë”, tha një grua.

“Jo gjithë ditën, ngrohemi nja 2 dorë, nga njëçikë”, tha një i moshuar.

Pensionet vijojnë të mos jenë të kënaqur, me jetesën që është shtrenjtuar në çdo aspekt të saj. Prandaj, shumica varen nga fëmijët.

“Unë i kam fëmijët në punë, edhe nusen edhe djalin”, tha dikush tjetër.

“Për faturat dhe për gjithçka që do shtëpia. Pensionet që kemi janë ato minimalet, unë 150 mijë lekë marr”, u shpreh një tjetër qytetar.

Ndërsa vendimin e qeverisë, për ta shpërndarë më herët bonusin prej 5 mijë lekësh të reja këtë fundvit, ata e konsiderojnë qesharak.

“Si nuk i erdhi zor njëherë. Si e mori para kohe, si e merr në fund të muajit, ç’kuptim ka ajo? Ai 50 mijë lekësh nuk vajti 100 mijë lekë”, u shpreh njëri prej të pyeturve.