BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x
BREAKING NEWS

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i sherrit me dy viktima në Kavajë

"E vrau me thikë, ai me pistoletë", flet dëshmitari i
x
BREAKING NEWS

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr detaje për identitetin e tyre: Viktimat kishin ndryshuar emrat

Të shtëna me dy të vdekur në Kavajë, policia nxjerr
x
BREAKING NEWS

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje të reja nga të shtënat në Kavajë, ku humbën jetën dy persona

Ishin përplasur fizikisht ditë më parë, dalin detaje
x
BREAKING NEWS

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një në Elbasan dhe një në Mat, ç’po ndodh në vend?

Tronditet Shqipëria/ Dy të vdekur në Kavajë, një
x

Aktualitet

"Amplifikohen lëvizjet sizmike, atje është trualli më i dobët"/ Luljeta Bozo jep ultimatum: S'duhet të ndërtohet në këtë zonë të vendit

"Amplifikohen lëvizjet sizmike, atje është trualli më i

Deputetja e PS-së Luljeta Bozo u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se në zonën e ish-Kënetës në Durrës nuk mund të ndërtohej asnjë objekt, pasi është zonë e rrezikshme edhe nga tërmetet.

Ajo tha se pas viteve 90 në këtë zonë u ndërtua pas asnjë kriter, ndërkohë që është një zonë e rrezikshme edhe në raste tërmetesh.

“Zona e Kënetës në Durrës para 90 nuk lejohej që të ndërtohej sepse nuk ka siguri. E para se ajo është një zonë ku amplifikohen lëvizjet sizmike, atje është trualli më i dobët. Sa më shumë ujë të ketë toka, aq më shumë tundje ka rrëshqasin objektit. Pas 90 ajo zonë u popullua keq, pa pasur asnjë infrastrukturë. Ajo zonë u popullua edhe pse ishte e rrezikshme për shkak të lëkundjeve sizmike”, u shpreh ajo