BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Aktualitet

Banka Botërore, ja cili nga qytetet e Shqipërisë do të ketë rritjen më të madhe të të nxehtit deri në 2040-n

Banka Botërore, ja cili nga qytetet e Shqipërisë do të

Deri në vitin 2040, Durrësi do të jetë qyteti me rritjen më të madhe të valës së të nxehtit në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Është ky parashikimi i Bankës Botërore në raportin e rregullt ekonomik, sipas së cilit në 6 vendet e Ballkanit Perëndimor temperatura parashikohet të rritet deri në 7.5 gradë C krahasuar me nivelet para industriale.

Pas Durrësit, Shkodra, Tirana dhe Vlora janë qytetet që pritet të përjetojnë më së shumti valët e të nxehtit, me më shumë ditë me temperatura të larta, raporton Tv Klan.

“Do përjetojnë temperatura më të larta dhe shtrirja kohore do jetë më e gjatë. Vendi ynë është një nga vendet me riskun më të madh sa i përket pasojave të ndryshimeve klimatike. Para viteve ‘90 vendi ynë prekej nga një valë e të nxehtit që qëndronte nga tre apo 5 ditë, tani ndodh që i kemi prezente jo vetëm në verë por që në Shkurt, si rasti i këtij viti”, tha Anira Gjoni, eksperte në IGJEO.

Valët më të mëdha të të nxehtit do të përjetohen në qytetet e mëdha. Instituti i Gjeoshkencave e lidh këtë me urbanizimin.

“Ajo ç’ka i bën vulnerablë qytetet tona sigurisht që është faktori urban”, tha Gjoni.

Për këtë arsye kërkohet një planifikim urban dhe transport më pro natyrës.

“Të shtojmë hapësirat e gjelbra, të përdoren materiale më miqësore me mjedisin”, shprehet ajo.

Në nivel rajonal, pas Durrësit, Podgorica është qyteti i dytë që do të ketë rritjen më të lartë të indeksit të madhësisë së valës së nxehtësisë deri në vitin 2040.

Këto valë të nxehtit sipas Bankës Botërore ndikojnë në shëndetin, mirëqenien socio-ekonomike, si dhe në produktivitetin e punës në të gjithë sektorët, sidomos në bujqësi dhe ndërtim.