BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Aktualitet

Dalja e të dhënave sekrete në shesh, Hajdarmataj zbardh detajet: Policia, SHISH, dhe Prokuroria, Shërbimi informativ i Ushtrisë, të gjithë punojnë nëpërmjet bashkëpunimit me...

Dalja e të dhënave sekrete në shesh, Hajdarmataj zbardh detajet:

Ish-drejtuesi i Policisë, Arben Hajdarmataj, sulmin kibernetik ndaj sistemit TIMS dhe daljen e të dhënave të ish-drejtorit të Policisë së Shtetit, e paralelizon me një dëm të madh, ku qytetarët humbin besimin për të bashkëpunuar me policinë.

Në studion e MCN Live, ai deklaroi se fatkeqësisht situata për sa i përket informacionit në Policinë e Shtetit, zinxhirit, mënyrës si komunikohet për aktivitetet kriminale, është shumë e keqe.

"Unë e shoh në dy aspekte, në aspektin e besueshmërisë brenda institucionit dhe besueshmërisë së qytetarëve ndaj institucioneve të Policisë së Shtetit.

Policia punon në bazë të informacioneve që merr nga qytetarët apo bashkëpunëtorët. Në momentin që këto të dhëna, siç ka dalë për zotin Gledis Nano, në ato momente që kanë dalë të dhënat, Nano ka qenë drejtor i Anti-terrorit, jo kur ka qenë drejtor i Policisë së Shtetit.

Është problem humbja e besueshmërisë, se informacioni merret, përpunohet dhe shqyrtohet, kjo është pjesa që humb zinxhiri i besueshmërisë. Humb besueshmëria tek qytetarët.

Kemi informacion aty për një person shumë të kërkuar, Talo Çela, ku jepet informacion, se është në hotel.

Më e keqja është se ai person që ka dhënë këtë informacion, nuk është më i mbrojtur dhe nuk është më anonim, kështu që qytetarët nuk kanë më besim që të japin informacion për policinë, sepse gjenden përpara një fakti që bëhen publik.

Nuk e dimë se deri në çfarë shkalle janë hakeruar se nuk kemi një të dhënë zyrtare që të na e shpjegoj se deri ku jemi goditur nga hakimi.

Secilit që bashkëpunon me policinë, i lind e drejta që të jetë me gjithë sensorët e ngritur që të shohi se mos i del emri.

Policia, SHISH, dhe Prokuroria, Shërbimi informativ i Ushtrisë, të gjithë punojnë nëpërmjet bashkëpunimit me qytetarët dhe strukturat. Kjo është gjëja më e keqe.

Sistemi TIMS është një sistem ku interferojnë shumë sisteme dhe të dhëna të tjera, jo vetëm hyrje-daljet e qytetarëve. Ka informacione për persona me aktivitet kriminal.

Ka shumë gjëra të tjera që ne nuk e dimë se deri në çfarë mase jemi hakuar", u shpreh Hajdarmataj.

Ndërsa urdhrin e Prokurorisë për ndalimin e publikimit të të dhënave të dala nga sulmi kibernetik, e cilëson si të pabazuar në ligj.

Hajdarmataj duke cituar Kodin Penal tha se nuk ka të bëjë me gazetarët dhe atë që merr informacione me punonjësin që ka për detyrë të ruajë sekretin.

"Gazetarët duhet të kenë burime të sakta, nuk mund të hamendësojnë apo publikojnë dhe interpretojnë. Nuk besoj se një urdhër i tillë është mbështetur në ligj.

Nëse do merret nga një media e huaj, ne kemi mundësinë të lexojmë dhe mediat e huaj, edhe po nuk e mora te MCN për shembull, por tek media të huaja.

Ndalimi është ndoshta një farë presioni nga vetë qeveria, që u bën mediave, për të minimizuar sadopak. E cilësoj si vendim abuziv", u shpreh në fjalën e tij ish drejtuesi i Policisë.