BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Aktualitet

“Deti”/ Xhaçka vizitë në Greqi, mediat zbulojnë prapaskenat e takimit dhe çfarë kërkon Nikos Dendias: Pritet firmosja e një marrëveshje për dërgimin e saj në Hagë

“Deti”/ Xhaçka vizitë në Greqi, mediat

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka do të zhvillojë sot një vizitë zyrtare në Athinë, ndërsa pritet të takohet me homologun e saj Nikos Dendias.

Mediat  greke shkruajnë se kjo vizitë është ekzistenca e një mundësie reale për nënshkrimin e fletëparaqitjes që do t’i referojë Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë përcaktimin e ZEE-së midis Greqisë dhe Shqipërisë.

Gazeta greke shkruan që rezultati i takimit të sotëm do të përcaktojë në masë të konsiderueshme rezultatet që do të ketë vizita e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis në Shqipëri javën e ardhshme, ku ndër të tjera pritet të takohet me homologun e tij Edi Rama në drejtim të zgjidhjes së mosmarrëveshjes.

Mitsotakis dhe Rama janë takuar disa herë, si në margjinat e takimit të NATO-s në qershor 21, por edhe më pas në raste të tjera, ku lideri shqiptar ishte pajtuar me nevojën për të vijuar dialogun për zgjidhjen e çështjes së detit.

Vlen të theksohet se që nga ajo kohë nuk ka vijuar asnjë takim në nivel teknik për të kryer procese në këtë drejtim.

Një çështje qendrore në demarkacion mbetet ndikimi i ishujve Ereikoussa dhe Othon, pasi pala shqiptare nuk pranon fillimin e vijës së mesme dhe ndikimin e plotë të këtyre ishujve. Greqia, megjithatë, dëshiron të mbyllë zgjidhjen e saj në pritje të zonave detare me të gjitha vendet fqinje (përveç Turqisë), veçanërisht pas marrëveshjes së fundit Turqi-Libi që ringjall diskutimet për raftet kontinentale në rajon.

Greqia dhe Shqipëria kishin rënë dakord tashmë për një zgjidhje të ZEE-së në vitin 2009, por ajo nuk u zbatua kurrë pasi Shqipëria nuk e ratifikoi atë, me Gjykatën Kushtetuese të vendit që e rrëzoi atë. Që atëherë, qeveritë e njëpasnjëshme greke dhe shqiptare janë përpjekur të arrijnë një zgjidhje pozitive të mosmarrëveshjeve, por asnjë zgjidhje nuk është gjetur deri më tani.

Vetë Rama ka qenë më fleksibël në qëndrimin e tij kohët e fundit, pasi Shqipëria kërkon anëtarësimin në BE dhe kërkon një rol më aktiv në planifikimin e NATO-s. Në të njëjtën kohë, Rama vazhdon të mbajë marrëdhënie të mira me presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili padyshim nuk dëshiron një zgjidhje tjetër ndërkombëtare të Greqisë. Përveç kësaj, nuk janë të pakta rastet që hija e Turqisë duket ende në marrëdhëniet mes Greqisë dhe Shqipërisë.

Kryeministri i vendit, Edi Rama një ditë më parë u pyet nga mediat nëse gjatë takimit me kryeministrin grek në Tiranë do të diskutonte për çështjen e detit, por shefi i qeverisë tha se ajo është çështje tekniko-juridike dhe nuk ka të bëjë me politikën.

Më të lexuarat