BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Aktualitet

"Dhe pse akuzohet për çështje të rëndë, gjykata...", avokati i ish-ministrit habit me argumentet e lirimit të Saimir Tahirit

"Dhe pse akuzohet për çështje të rëndë,

Avokati Redi Ramaj ishte këtë të diel në Euronews Albania për të folur rreth lirimit të ish-ministrit të brendshëm Saimir Tahiri.

Ai tha se edhe pse ish-ministri është dënuar për një çështje të rëndë, sërish sipas ligjit ai nuk është një person me precedentë penal të përsëritur dhe as nuk është një person me rrezikshmëri të lartë shoqërore, ndaj në raste të tilla, shpjegoi avokati gjykata nuk ka përse të mos pranojë lirimin dhe shlyerjen e detyrimit ligjor me “arrest në shtëpi”


“Ka raste kur individë të cilët kanë plotësuar të gjitha kriteret ligjore nuk kanë arritur dot të marrin lirimin me kusht, por ka pasur edhe mjaft raste kur është pranuar kërkesa e lirimit me kusht. Kjo praktik kur flasim me rrezikshëmri të ulët duhet të përdoret nga Gjykata, nuk ka arsye pse mos të japë, kur vepra nuk është e rrezikshme dhe dënohet me maksimumi 8 vjet.


Për vepra të rënda kjo nuk aplikohet, apo në rastin kur personat janë përsëritës të një vepre penale, apo persona me rrezikshmëri të lartë. Saimir Tahiri edhe pse akuzohet për një çështje të rëndë ai në vetvete nuk është dënuar më herët nga gjykata, nuk ka pasur precedentë penal, ndaj sip0as ligjit ai është person me rrezikshmëri të ulët,”-tha avokati Redi Ramaj.