BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Aktualitet

E kishin kthyer banesën në plantacion kanabisi, arrestohen 3 të rinj shqiptarë në Spanjë. Detaji që i “nxori zbuluar” para policisë

E kishin kthyer banesën në plantacion kanabisi, arrestohen 3 të

Policia spanjolle arrestoi tre të rinj shqiptarë, 35, 32 dhe 19 vjeç për një plantacion droge. Ngjarjet datojnë në shkurtin e kaluar, kur Njësia e Drogës dhe Krimit të Organizuar e Brigadës së Policisë Gjyqësore Provinciale të Zaragozës mori informacione që tregonin se një plantacion marijuane drejtohej nga disa qytetarë të Evropës Lindore.

Pas kryerjes së hetimeve fillestare, agjentët lokalizuan fermën, e cila përbëhej nga dy ndërtesa të mëdha mbi 2000 metra të ndërtuara, të ngritura si banesa dhe verifikuan se si banonin aty disa të rinj me kombësi shqiptare.

Ajo që tërhoqi vëmendjen e këtij Grupi Kërkimor ishte se njëra prej shtëpive, në pjesën e sipërme të saj, i kishte gjithmonë dyert dhe dritaret e hapura, pavarësisht nga temperaturat e ulëta tipike të stinës së dimrit.

Përveç kësaj, dikush qëndronte gjithmonë brenda si masë sigurie dhe kishin disa qen që mund të lajmëronin në rast se një person i panjohur i afrohej fermës. Për të gjitha këto arsye, hetuesit, duke dyshuar se në parcelën e sipërpërmendur ndodhej një plantacion marijuane, kanë vazhduar me hyrjen dhe kontrollin e shtëpisë, të autorizuar më parë nga Gjykata Hetimore përkatëse.

Për shkak të dimensioneve të mëdha dhe duke pasur parasysh mundësinë që personat mund të mbanin armë zjarri, ka ndërhyrë disa grupe operacionale.

Në momentin e hyrjes në shtëpi është arrestuar një nga autorët e dyshuar, i cili është pikasu nga kontrolli në ajër, pasi ka tentuar që të arratiset nga çatia.

Pas ndërhyrjes, u sekuestruan 1896 bimë marijuhane gati për t’u mbledhur. Po kështu, u sekuestruan rreth 60 kilogramë marijuanë e thatë, tashmë e paketuar dhe gati për shitje, e cila ndodhej brenda njërës prej shtëpive.