BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Aktualitet

Eksperti i sigurisë: Depërtimi i sulmeve nga Irani deri te sistemet qeveritare tregon që AKSHI ka dështuar

Eksperti i sigurisë: Depërtimi i sulmeve nga Irani deri te sistemet

Qeveria shqiptare ka investuar 197 mln euro për sistemet digjitale, një investim disa herë më i lartë në raport me numrin e përdoruesve, nëse e krahasojmë me vendet e tjera.

Bazuar në investimet e kryera nga institucionet shqiptare, supozohej që këto të dhëna me rëndësi të ishin të mbrojtura nga disa filtra sigurie. Ngjarjet e ditëve të fundit na tregojnë se investimet përmes tenderave miliona euro të AKSHI-t nuk kanë garantuar as sigurinë minimale në sistemin kibernetik në Shqipëri. Sepse sistemet digjitale u rrëzuan lehtësisht, pasi u bënë objekt sulmesh.

Referuar shumave të pasqyruara nëpër tenderat e AKSHI-t, supozohej se sulmet iraniane ose të kujtdo tjetër do të ndesheshin në pengesa serioze për të arritur qëllimin. Janë vetëm tri kompani që kanë fituar tenderat për thuajse gjithë fondin e akorduar për ruajten e sistemeve të të dhënave digjitale.

Këto kompani shqiptare, dyshohen si të lidhura me politikën ndërkohë që nuk është e qartë nëse ato janë çertifikuar nga kompani ndërkombëtare.

Sipas ekspertit të sigurisë, Ergys Muzhaqi Agjensia Kombëtarë e Shoqërisë së Informacionit e ka neglizhuar këtë sulm, duke mos kryer hetime në kohën e duhur: “Mendoj që AKSHI si pjesë e qeverisë shqiptare ka dështuar në këtë pikë, pavarsisht se sulme kibernetike ndodhin, pavarsisht se shtete shumë më të konsoliduara, me përvojë më të konsoliduar, me burime financiare por edhe intelektuale dhe njerëzore goxha më të avancuara dhe më të fuqishme se tonat pësojnë lëndime në fushën kibernetike, fakti që janë lënduar pra janë sulmuar në mënyrë shumë të rëndë edhe sistemi qeveritar por aq më tepër TIMS-i tregon që në këtë fushë kemi dështuar”.