BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Aktualitet

Emigrimi i paligjshëm në Britani/ BBC zbardh skenarin e kryeministrit britanik: Rishi Sunak ka një marrëveshje me Shqipërinë për…

Emigrimi i paligjshëm në Britani/ BBC zbardh skenarin e kryeministrit

Kryeministri britanik Rishi Sunak është në një garë me kohën për të përmbushur premtimin e tij për të ndaluar anijet e vogla – me legjislacionin e ri që ka të ngjarë të hasë në kundërshtim si në Parlament ashtu edhe në gjykata, shkruan BBC.

Kryeministri ka prezantuar pesë prioritete kyçe për vitin 2023 dhe një prej tyre është “të ndalojë anijet e vogla” që kalojnë Kanalin.

Ministrat kanë publikuar legjislacionin që besojnë se do të bëjë pikërisht këtë – Projektligji për Migracionin Ilegal. Por projektligjet, veçanërisht ato të diskutueshme, mund të kërkojnë pak kohë për t’u bërë ligj.

Miratimi i pr.ligjit në Dhomën e Komunave është pjesa e lehtë. Rishi Sunak ka një shumicë të madhe atje dhe deputetët e tij do ta mbështesin me kënaqësi për këtë çështje.

Gjërat mund të bëhen më të ndërlikuara në Dhomën e Lordëve.

Dhoma e dytë ka të ngjarë të dëshirojë të bëjë ndryshime. Ndryshimet e tyre më pas do të kthehen në Commons për shqyrtim.

Ata në qeveri mendojnë se miratimi i Ligjit për Migracionin Ilegal në verë/vjeshtë do të ishte skenari më i mirë.

Sa herë që kjo të ndodhë, ndoshta do të ketë ende pengesa që qeveria duhet të kapërcejë.

Ministrat duan që ligji të zbatohet në mënyrë retrospektive, por nëse do t’i dekurajojë njerëzit të marrin varka të vogla, elementët qendrorë të projektligjit duhet të veprojnë shpejt si një parandalues ??për këdo që do të shkonte në Francë.

Ministrat duan të ndalojnë këdo që arrin me varkë për të paktën 28 ??ditë, përpara se t’i largojnë më pas në një vend tjetër të sigurt.

Së pari, a ka Ministria e Brendshme kapacitetin për të ndaluar ata që vijnë? Dhe a do të urdhërojë sekretari i brendshëm oficerët e Forcave Kufitare që të mbledhin fjalë për fjalë të gjithë ata që kanë mbërritur që nga 8 marsi, kur projektligji u paraqit para deputetëve?

Ka shumë skepticizëm nëse ekziston hapësira për ta bërë këtë.

Së dyti, a ka Mbretëria e Bashkuar marrëveshjet e nevojshme me vendet e tjera në mënyrë që azilkërkuesit të mund të dërgohen diku tjetër?

Ka një marrëveshje me Shqipërinë për kthimin e shtetasve shqiptarë. Nuk ka asnjë marrëveshje për të kthyer njerëzit në BE, sepse Mbretëria e Bashkuar u largua vullnetarisht nga marrëveshja e mëparshme si pjesë e Brexit, thuhet në shkrimin e BBC.

Pra, nëse nuk është e mundur të dërgoni dikë në vendin e tij, sepse mund të vritet ose lëndohet, ose në BE, plani është që ata të deportohen në një vend tjetër të sigurt – siç është Ruanda.

Por politika e Ruandës ka ngecur në Gjykatën e Apelit. Edhe nëse gjyqtarët vendosin deri në verë se plani është i ligjshëm, Gjykata e Lartë mund të ketë ende nevojë ta shqyrtojë atë – që do të thotë se mund të mos ketë një dritë jeshile nga gjyqtarët britanikë përpara fundit të vitit.