BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Çfarë po ndodh? Presidentja e Perusë bën thirrjen e rëndësishme

Çfarë po ndodh? Presidentja e Perusë bën thirrjen e

Presidentja e Perusë , Dina Boluarte, i ka kërkuar Parlamentit të vendit të përshpejtojë zgjedhjet e përgjithshme për dhjetor 2023 , për t’iu përgjigjur një prej kërkesave kryesore të protestuesve dhe për të nxjerrë vendin nga kriza. Boluarte mori detyrën si presidente e përkohshëm pas përmbysjes së presidentit të zgjedhur Pedro Castillo në fillim të dhjetorit, gjë që shkaktoi protesta të dhunshme në të gjithë vendin.

Të paktën 46 persona janë vrarë në protestat deri më tani .

Kur Bolluarte mori detyrat e saj të reja, zgjedhjet pritej të mbaheshin në vitin 2026 , kur do të përfundonte mandati i paraardhësit të saj. Por për të qetësuar shpirtrat, Boluarte propozoi përshpejtimin e zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale, për në prill 2024. Projektligji përkatës u ratifikua në Parlament, por siç e pranoi edhe ajo sot, mobilizimet vazhdojnë. Shumë rrugë mbeten të bllokuara dhe vendi tashmë po përjeton mungesa, ndërkohë që çmimet e produkteve janë rritur shumë. Peruja është e paralizuar dhe “xhevahiri” i saj, legjendar Machu Picchu, një pol tërheqës për turistët, ka mbyllur portat e saj .

Demonstratat vazhdojnë çdo ditë, duke kërkuar dorëheqjen e presidentes dhe shpërndarjen e parlamentit. Bolluarte ka përjashtuar mundësinë e dorëheqjes , duke thënë se ajo do të mbetet presidente e përkohshme deri në mbajtjen e zgjedhjeve.

Më të lexuarat