BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Aktualitet

Gazetari i njohur zbardh detajet nga dosja e SPAK për Ilir Beqajn: Injoroi letrën e dërguar nga Manastirliu dhe...

Gazetari i njohur zbardh detajet nga dosja e SPAK për Ilir Beqajn: Injoroi

Gazetari Andi Tela, ka qenë i ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit", ku u diskutuan dyshimet e SPAK se ish ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, ka shpërdoruar detyrën. 

Tela tregoi se si Beqaj ka injoruar një letër të Ogerta Manastirliut, në atë kohë drejtuese e QSUT, ku përshkruheshin pajisje të cilat ishin të gatshme dhe duhej vetëm staf për t'i përdorur. Beqaj nuk ka kthyer asnjë përgjigje për këtë, por ka vijuar me procedurat e koncesionit. 

"Në momentin që qeveria shqiptare vendosi të ndërmarrë veprimin për sterilizimin e mjeteve kirurgjikale, në këtë iniciativë, nga Qendra Spitalore Universitare, nga drejtoresha e qendrës, Ogerta Manastirliu, i shkon ministrit Beqaj një relacion, bashkëshoqëruar me një preventiv dhe i thotë se në godinën që është bërë e urgjencave tani, ndodhen një grup pajisjesh, të pahapura, të papërdorura dhe ndodhen këtu që nga viti 2011. Nuk janë vënë në punë me arsyen që nuk ka specialistë që merren me këtë punë. Ajo bënte llogarinë, që duke futur 32 punonjës, që do të merren me këtë, pajisjet që përdorin mjekët, sterilizohen dhe rikthehen në punë. Duhen kaq para për ta bërë këtë gjë.

Pra, plani ishte që të centralizoheshin edhe operacionet në një vend, pra të ishte më e thjeshtë procedura. Ishte kërkuar kredi nga BERZH për ndërtimin e sallës së operacioneve, këto kishin ngelur. Pasi bën këtë relacion, pret që ministri të kthejë përgjigje.

Në hetimet e SPAK më pas, është vërejtur që kjo kërkesë nuk ka marrë përgjigje. Po ato ditë që duhet të merrte përgjigje, Beqaj ka urdhëruar vartësit e tij, të vijohet me procedurën e koncesionit. Pra, të mos prishej plani i tyre i mëparshëm.

Pasi u hap gara dhe u thirrën kompanitë, me fizibilitet, pra gati nga kompania që do e merrte, pra Ilir Rrapaj. Beqaj i dinte këto punë dhe llogaritë, por me kalimin e kohës shifrat ceduan. Për më tepër, ato pajisje u morën nga Sani Service, falas. Pra nuk harxhuan asnjë lek për investimin e tyre të madh, që përfshinte ndërtimin e vendit ku do të bëhej sterilizimi, marrjen e pajisjeve. I morën dhe i përdorën vetë, pa asnjë kosto.

Në dosjen e SPAK, ky është investimi më i madh i marrë shtetit dhe i përdorur. Kanë shfrytëzuar edhe ujin dhe energjinë e spitaleve, për procesin e tyre të sterilizimit. Pra, pjesë e madhe e investimit paraprak ishin gati.

Edhe një gjë, kur njerëzit dëgjojnë procesin e sterilizimit, mendojnë se stoku i pajisjeve kirurgjikale, vijnë të gatshme dhe i përdor mjeku dhe i hedh në plehra. Nuk ndodh ky proces. Nga i gjithë seti i pajisjeve, merren, sterilizohen dhe kthehet sërish", tha Tela.