BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Aktualitet

Gazetari i njohur zbardh detajet nga dosja e SPAK për Ilir Beqajn: Injoroi letrën e dërguar nga Manastirliu dhe...

Gazetari i njohur zbardh detajet nga dosja e SPAK për Ilir Beqajn: Injoroi

Gazetari Andi Tela, ka qenë i ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit", ku u diskutuan dyshimet e SPAK se ish ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj, ka shpërdoruar detyrën. 

Tela tregoi se si Beqaj ka injoruar një letër të Ogerta Manastirliut, në atë kohë drejtuese e QSUT, ku përshkruheshin pajisje të cilat ishin të gatshme dhe duhej vetëm staf për t'i përdorur. Beqaj nuk ka kthyer asnjë përgjigje për këtë, por ka vijuar me procedurat e koncesionit. 

"Në momentin që qeveria shqiptare vendosi të ndërmarrë veprimin për sterilizimin e mjeteve kirurgjikale, në këtë iniciativë, nga Qendra Spitalore Universitare, nga drejtoresha e qendrës, Ogerta Manastirliu, i shkon ministrit Beqaj një relacion, bashkëshoqëruar me një preventiv dhe i thotë se në godinën që është bërë e urgjencave tani, ndodhen një grup pajisjesh, të pahapura, të papërdorura dhe ndodhen këtu që nga viti 2011. Nuk janë vënë në punë me arsyen që nuk ka specialistë që merren me këtë punë. Ajo bënte llogarinë, që duke futur 32 punonjës, që do të merren me këtë, pajisjet që përdorin mjekët, sterilizohen dhe rikthehen në punë. Duhen kaq para për ta bërë këtë gjë.

Pra, plani ishte që të centralizoheshin edhe operacionet në një vend, pra të ishte më e thjeshtë procedura. Ishte kërkuar kredi nga BERZH për ndërtimin e sallës së operacioneve, këto kishin ngelur. Pasi bën këtë relacion, pret që ministri të kthejë përgjigje.

Në hetimet e SPAK më pas, është vërejtur që kjo kërkesë nuk ka marrë përgjigje. Po ato ditë që duhet të merrte përgjigje, Beqaj ka urdhëruar vartësit e tij, të vijohet me procedurën e koncesionit. Pra, të mos prishej plani i tyre i mëparshëm.

Pasi u hap gara dhe u thirrën kompanitë, me fizibilitet, pra gati nga kompania që do e merrte, pra Ilir Rrapaj. Beqaj i dinte këto punë dhe llogaritë, por me kalimin e kohës shifrat ceduan. Për më tepër, ato pajisje u morën nga Sani Service, falas. Pra nuk harxhuan asnjë lek për investimin e tyre të madh, që përfshinte ndërtimin e vendit ku do të bëhej sterilizimi, marrjen e pajisjeve. I morën dhe i përdorën vetë, pa asnjë kosto.

Në dosjen e SPAK, ky është investimi më i madh i marrë shtetit dhe i përdorur. Kanë shfrytëzuar edhe ujin dhe energjinë e spitaleve, për procesin e tyre të sterilizimit. Pra, pjesë e madhe e investimit paraprak ishin gati.

Edhe një gjë, kur njerëzit dëgjojnë procesin e sterilizimit, mendojnë se stoku i pajisjeve kirurgjikale, vijnë të gatshme dhe i përdor mjeku dhe i hedh në plehra. Nuk ndodh ky proces. Nga i gjithë seti i pajisjeve, merren, sterilizohen dhe kthehet sërish", tha Tela.