BREAKING NEWS

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin pamjet nga sherri që solli dy viktima në Kavajë

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton situatën para zgjedhjeve: Berisha ka supërmacinë, por del i humbur se…

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund t’ja marrë Alibeajt vulën dhe logon e PD-së: Ja kush është shpëtimi i Berishës

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi partinë

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi
x
BREAKING NEWS

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e PD, Roland Bejko

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga Alibeaj

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga
x
BREAKING NEWS

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në fushatën e Këlliçit

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm do bashkohen në një parti pas 14 majit

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm
x

Aktualitet

Harta e rrezikut sizmik në Shqipëri nuk është përditësuar prej 44 vitesh, flet inxhinieri i ndërtimit dhe tregon pasojat: Sa kërcënohen banesat në Shqipëri

Harta e rrezikut sizmik në Shqipëri nuk është

Shqipëria ka 44 vite pa përditësuar hartën e rrezikut sizmik, që shërben për të caktuar strukturën e banesave nga ndërtuesit.

Inxhinieri i specializuar në sizmiologji, Markel Baballëku dha detaje mbi situatën në vend. Ndërsa tregou sa të rrezikuara janë banesat në vend nga një tërmet i përmasave të 26 nëntorit 2019.

“Harta është ende e ’79, me ato përditësimet e ndryshimet e veta”, thotë ai.

Inxhinieri Baballëku foli për zhvillimin teknologjik në sektorin e ndërtimit, ndërsa mori si shembull Japoninë, si vendin me më shumë përparim në parandalimin e dëmeve nga tërmetet.