BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Aktualitet

Hetimi për 520 mijë eurot/ Gazetarja zbardh detaje të reja dhe hedh dyshime të forta: Pastruesja tha se ka parë njerëz që sillnin para me çanta

Hetimi për 520 mijë eurot/ Gazetarja zbardh detaje të reja dhe

Gazetarja Glidona Daci me anë të një komunikimi të drejtpërdrejtë në studion e emisionit “Open” ka folur në lidhje me arrestimin e ish-zyrtares së kryeministrisë Alda Klosi dhe dëshminë e Rozeta Dobit.

Daci tregoi se Rozeta Dobi ka deklaruar para hetuesëve se ajo ka parë persona që sillnin para me çanta në shtëpinë e Alda Klosit, por pa i identifikuar ata. Ajo shtoi se një tjetër pikëpyetje është se si ka hapur kasafortën Dobi për të marrë paratë, duke ngritur dyshimin se vjedhja ka qenë e inskenuar.

Nga ana tjetër eksperti i sigurisë, Fatjon Softa ka deklaruar se duhet të ketë një hetim për gjithë strukturat me të cilat ka punuar Alda Klosi për të siguruar këto para, pasi sipas tij ato nuk mund të jenë marrë nga ajo e vetme.

Sipas tij deklaratat e Rozeta Dobit nuk tregojnë të vërtetën, ndërsa shtoi se ky rast tregoi se lekët e korrupsionit në Shqipëri fshihen në shtëpitë e zyrtarëve të lartë.

Arrestimi i Alda Klosit erdhi më pas pasi ajo në fillim ishte denoncuese. Alda Klosi dorëzoi një deklaratë ku thuhej se paratë nuk ishin të sajat. Prokuroria plotësoi dyshimet për deklarimin e rremë të pasurisë dhe pastrimin e parave me anë të dëshmisë së Rozeta Dobit. Janë ushtruar kontrolle në banesat e Alda Klosit dhe është urdhëruar të kontrollohet celulari i Rozeta Dobit që ka dalë i pastër. Ajo që solli arrestimin e saj janë deklaratat kontradiktore, ku tha se ishin vjedhur disa sende me vlerë dhe një shumë monetare e vogël. Kur u arrestua Dobi deklaroi se i humbën mbi 100 mijë euro dhe më pas ajo ka pretenduar se paratë ishin marrë hua, dhe këto kontradikta bënë që prokuroria të arrestonte Klosin.

Dobi ka deklaruar se në shtëpinë e Klosit vinin njerëz që sillnin çanta me para, por ajo nuk i ka parë dhe nuk i njeh. Rozeta Dobi ka thënë që ka qenë në shtëpinë e ish-bashkëshortit të Klosit ditën e grabitjes, ndërsa më pas thotë se Alda i kërkoi të ruante paratë nga ish-bashkëshorti. Klosi mund të ketë tentuar të inskenojë një grabitje për të mbajtur të gjitha paratë për vete. Ky është një nga dyshimet që unë ngre në këto momente. Si mundet Alda Klosi të besonte me një shumë kaq të madhe parash Dobin. Pyetja është edhe se si ka hapur kasafortën Dobi, pasi ajo nuk ka qenë eksperte dhe ka pasur kodin për ta hapur atë.

Kjo është një tragjedi-komedi për nga mënyra si trajtohet dhe si ka ndodhur. Kemi dy persona, Dobin dhe Klosin. Dobi zbardhi një situatë që tregoi se lekët e korrupsionit janë në banesat e zyrtarëve të lartë. Të ruash një sasi të tillë nën dyshekë apo në kasaforta është e paimagjinueshme. Ai që deklaron e bëra këtë gjë për të fshehur paratë nga burri është si t’i japësh një sanduiç një personi të uritur. Nuk mendoj se deklaratat e Dobit tregojnë të vërtetën. Duhet parë Alda Klosi se si mund t’i ketë marrë këto para. Duhet hetuar gjithë struktura me të cilën ka punuar ajo. Këto para mungojnë nga diku.

Më të lexuarat