BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Aktualitet

"I afërmi i hoqi armën nga drejtimi i Ismet Keqës"/ Vrau fqinjin dhe tjetrin e plagosi për kanalin e ujit, zbardhen detajet e bujshme: Ditën e krimit preu biletën për t'u larguar drejt..

"I afërmi i hoqi armën nga drejtimi i Ismet Keqës"/

Janë zbardhur të tjera detaje nga vrasja në Laknas, ku Maliq Marku ekzekutoi fqinjin pas sherrit për kanalin e ujërave të zeza. 69-vjeçari Marku, i cili ka shprehur pendesë në gjykatë për krimin, prej kohesh ka patur konflikte me banorë të zonës për shkak të një kanali të ujërave të zeza që kërkonte të hapte, por që banoret e zonës mes të cilëve dhe viktima nuk kanë qenë dakord.

Pas ankimit që kishte bërë në ujësjellës kanalizime Kamëz, dy punonjës kanë shkuar për të bërë zhbllokimin e pusetës sipas ankesës që kishin marrë, por Markut i kanë deklaruar se nuk mund të realizohej kërkesa e tij. Pas largimit të punonjësve, ka nisur edhe sherri verbal mes Markut dhe fqinjit të tij Shefqet Hasa dhe Ismet Keqa.

Sipas detajeve nga dosja hetimore thuhet se një i njohur i Markut është munduar që të qetësojë palët, por ata kanë nisur debatet edhe duke ofenduar njëri-tjetrin. Në këtë moment, Marku ka nxjerrë armën dhe ka qëlluar 5 herë në drejtim të Shefqet Hasës, i cili mbeti i vrarë, ndërsa plagosi fqinjin tjetër Ismet Keqa.

“Gjate ketij debati ne nje moment personi nen hetim Maliq Marku ka nxjere nje arme luftarake te tipit pistolete dhe ka qelluar 5 here ne drejtim te te ndjerit Shefqet Hasa. Pas këtyre të shtenave Shefqeti eshte rrezuar në tokë, ndërsa Maliqi duke mbajtur pistoleten me te dyja duart eshte kthyer nga shtetasi Ismet Keqa, duke ja drejtuar pistoletën atij. Ne keto momente shtetasi Ilir Kuka me dorën e tij të majtë ka prekur dorën e djathtë të Maliqit gje qe ka bere te mundur devijimin e pistoletes te personit nen hetim Maliq Marku i cili qëlloi dhe 3 apo 4 herë të tjera në drejtim të shtetasit Ismet Keqa, i cili si pasoje e nderhyrjes se shtetasit Ilir Kula pesoi vetem plagosje si pasoje e ketyre të shtënave. Personi nen hetim ka qelluar derisa sa arma e tij i ka mbetur e hapur, pra deri ne mbarimin e gjithe fishekeve qe kishte ne kreherin e armes se tij.

Pas ketyre te shtenave personi nen hetim përsëri ia ka drejtuar pistoleten Ismetit, por shtetasi Ilir Kuka  në këto momente i ka kapur të dyja duart bashke me pistoletën Maliqit, duke ja ulur poshtë me drejtim për nga toka, ku ne kete moment Maliqi ka qëlluar dhe nje herë të vetme në drejtim të tokes.  Personi nen hetim ka qelluar derisa sa arma e tij i ka mbetur e hapur, pra deri ne mbarimin e gjithe fishekeve qe kishte ne karikatorin e armes se tij”, thuhet në dosje.

Prokurori Florian Bonjaku ka kërkuar masën ‘arrest me burg’ për 69-vjeçarin, ndërsa në kërkesën për masën e sigurisë thuhet se ai paraqet rrezikshmëri për t’u larguar, duke qenë se ditën që ka ndodhur ngjarja kishte prerë biletë për t’u larguar në Angli, vend ku jeton prej vitesh.

Pas vrasjes më 30 nëntor, Marku është larguar në banesë ku ka mbushur edhe njëherë krëhërin e pistoletës së tij me fishekët që kishte në xhep. Në banesë i janë gjetur 1 një shkop gome si të policisë, 3 fishekë arme gjahu si dhe një tub që përdorej për pastrimin e armëve.