BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Aktualitet

Izraeli publikon listën, fut edhe Shqipërinë në hartën e vendeve me rrezik, ja thirrja që ka për shtetasit e tij

Izraeli publikon listën, fut edhe Shqipërinë në hartën

Këshilli i Sigurisë Kombetare të shtetit izraelit ka lëshuar alarm dhe ngritur nivelin e vigjilencës në 80 vende për shtetasit izraelitë.

“Që nga fillimi i luftës, ne kemi identifikuar përpjekje të shtuara nga Irani dhe përfaqësuesit e tij, duke përfshirë fraksionet e Hamasit dhe Xhihadit Global, për të dëmtuar objektivat izraelitë dhe hebrenj në mbarë botën,” tha Këshilli i Sigurisë Izraelite në një deklaratë per mediat.

“Në të njëjtën kohë, ka një rritje të vazhdueshme dhe të konsiderueshme të nxitjeve, tentativave për sulme dhe manifestimeve të antisemitizmit në shumë vende,” thotë deklarata.

“Ne nuk mund të themi mos shko, ajo që mund të themi është se izraelitët duhet ta mendojnë se ku shkojnë,” tha një zyrtar i NSC.
Ekziston një nivel i paprecedentë i dhunës së mundshme qoftë për shkak të tentativave terroriste ose rritjes së antisemitizmit dhe ata që udhëtojnë duhet ta marrin parasysh këtë, tha zyrtari.

Mbi 80% e paralajmërimeve të reja të kërcënimit pasqyruan një rritje fillestare të rrezikut në vendet e Nivelit 1, ku “këshillohen masat paraprake bazë, në nivelin 2, ku udhëtarët duhet të marrin “masa të shtuara paraprake”.
Vendet e mëdha perëndimore jane klasifikuar si shqetesuese: Mbretëria e Bashkuar dhe Australia ishin në atë listë, si dhe 17 vende në kontinentin evropian si Gjermania, Franca, Suedia dhe Holanda.

Vendet ku ekzistonte një kërcënim më serioz si Afrika e Jugut, Eritrea, Uzbekistani, Kazakistani, Kirgistani dhe Turkmenistani janë ngritur në një kërcënim të Nivelit 3, i cili rekomandon marrjen në konsideratë vetëm të udhëtimeve thelbësore. Regjimi i Izraelit ka futur edhe Shqiperine ne listen e vendeve me kercenim te Nivelit 3 nga vende te Nivelit 1. Ata u kane kërkuar qytetarëve të tyre qe te shtyjne per nje kohe tjeter udhetimin për ne vendet e Lindjes së Mesme, si dhe ato që kufizohen me Iranin dhe disa vende myslimane në Azi.

Izraeli publikon listën, fut edhe Shqipërinë në hartën

Izraelitët duhet të “qëndrojnë larg demonstratave dhe protestave”, thuhet ne njoftim. Udhëtarët duhet gjithashtu të kontrollojnë ngjarjet aktuale në vendin e tyre të destinacionit për të parë nëse ka aktivitet anti-izraelit ose anti-hebre, edhe për vendet që konsiderohen kryesisht të sigurta. Pasi të dalin nga vendi, udhëtarët duhet “të shmangin ekspozimin e simboleve izraelite dhe çifute, dhe tubime të mëdha të zyrtarëve izraelitë dhe çifutë”.

Qyetaret izraelite që udhëtojnë jashte vendit duhet të mbajnë me vete informacionin e kontaktit të ambasadës ose konsullatës, si dhe shërbimet e urgjencës, thuhet ne njoftimin zyrtar te Ministrise se Jashtme.

Më të lexuarat