BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Aktualitet

Komuna shqiptare në vendin fqinj mbyll dyert, stafi kërcënohet me jetë

Komuna shqiptare në vendin fqinj mbyll dyert, stafi kërcënohet me

Kryetari dhe administrata e komunës shqiptare të Haraçinës në rajonin e Shkupit, kanë mbyllur dyert e objektit. Nuk do të shkojnë në punë derisa të ndjehen të sigurt pas disa kërcënimeve me jetë.

Kryetari i komunës së Haraçinës, Ridvan Ibrahimi, në një konferencë për mediat, ka kujtuar se më herët është sulmuar fizikisht, ndërsa tani kërcënohet me jetë pasi punon sipas ligjit dhe kjo nuk i intereson një grupi njerëzish.

“Këtë konferencë e kemi caktuar si rezultat i disa incidenteve që kanë ndodhur në të kaluarën, ndodhin edhe tani. E nëse e lëmë kështu pa mos reaguar do të ndodhin edhe në të ardhmen. E dinë organet e rendit, i njohin edhe personat që kërcënojnë jo vetëm mua si kryetar por edhe gjithë administratën. Andaj nga e marta pas atij incidentit komuna do të jetë e mbyllur deri të zgjidhet rasti i plotë,” – deklaroi Ibrahimi.

Arsyet e sulmeve sipas kryetarit, janë disa toka bujqësore shtetërore që sulmuesit i kanë uzurpuar dhe nuk lejojnë shfrytëzimin e tyre për të mira publike si ndërtimi i një stadiumi dhe një zone ekonomike. Ibrahimi thotë gjithashtu se nuk lejohen as emërime në poste të tjera të komunës duke frikësuar çdo kandidat potencial.

“Përveç kësaj një kohë të gjatë kam problem edhe me emërimin e drejtorëve të shkollave fillore në kuadër të Komunës së Haraçinës, sepse çdo kandidat që më jepet nga ana e Këshillit të shkollës, po të njëjtët persona i kërcënojnë dhe asnjë nga këts kandidatë nuk pranon për tu përzgjedhur drejtor shkolle. Me qëllim që situata mos të eskalojë edhe më tutje, ftoj organet e rendit, si dhe prokurorinë publike të veprojnë. Kërkojmë përkrahjen edhe të juve mediave. Haraçina meriton zhvillim dinjitoz,” – tha Ibrahimi.

Policia e Maqedonisë së Veriut do të ngrejë kallëzim penal ndaj kërcënuesit për rrezikimin e sigurisë ndërsa ministri i brendshëm kërkon funksionimin e komunës. Dallimet politike sipas tij, duhet të lihen mënjanë për të mirën e qytetarëve.

“Unë mendoj se të gjitha ato që po ndodhin në Haraçinë janë gjëra që duhet të zgjidhen mes tyre, sepse konfliktet e ndërsjella që kanë njerëzit me origjinë të njëjtë politike, dhe me interesa të njëjta, nuk duhet të reflektojnë negativisht tek qytetarët e Komunës. Më vjen keq që Komuna po kthehet përsëri në një kohë në të cilën nuk ka pasur funksionalitet dhe nuk po zgjidhet asnjë problem i qytetarëve,” – u shpreh ministri i Brendshëm, Oliver Spasovski.

Para tetë muajsh kryetari i komunës së Haraçinës u sulmua fizikisht nga tre persona, për të cilët nisi një procedim penal, ndërsa tani kërcënuesi 69 vjeçar po ashtu është marrë në pyetje në polici.