BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Aktualitet

"Kriza e punëtorëve" në Shqipëri, ekspertët tregojnë hallkat që mund të zbusin

"Kriza e punëtorëve" në Shqipëri, ekspertët

Kriza disa vjeçare për punëtorë, po jep efektet e para. Drejtuesit shqiptarë kanë nisur të zbuten dhe të kuptojnë se burimet njerëzore, motivimi, paketat e shpërblimit, kanë një ndikim të madh në suksesin e një ndërmarrjeje.

Edhe pse këto ndryshime nuk janë ende shumë të pranishme në vendin tonë, ato po ndodhin gradualisht dhe mund të jenë pjesë e zgjidhjes për krizën e fuqisë punëtore.

“Pamë vitin e shkuar një rritje të lehtë pagash deri në masën 10%. Në kushtet e sotme kemi një element të ri, rritjen e pagave të administratës. Kjo ka bërë që tregu privat të rimendojë dhe njëherë kushtet e punës. Nga ana tjetër kemi një element të rëndësishëm që biznesi po përballet, fuqia punëtore e re, kandidat për punonjës që kanë lindur në vitet 2000 e mbrapa. Kjo gjeneratë ka disa veçori të tjera, nuk mjafton vetëm një pagë konkuruese, por kjo gjeneratë shikon shumë edhe kushtet e punës, ambientin e punës, benefitet që ofron, por edhe rritjen ne karrierë. Shumica e kompanive japin mundësinë e një siguracioni privat shëndetësor, apo një fond pensioni, këto janë disa nga benefitet që ajo gjeneratë i kërkon dhe i tërheq. Kemi parë benefite të ndryshme që lidhen me natyrën e punës, flasim për punën nga shtëpia, të gjitha vijnë si pasojë  e mungesës së fuqisë punëtore”, tha Emin Shini,