BREAKING NEWS

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet nga plagosja në Durrës (Video)

Futet nga porta dhe qëllon kushëririn me armë, publikohen pamjet
x
BREAKING NEWS

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën shqiptare, në “listën e zezë” bashkë me Berishën “non-grata” edhe të tjerë politikanë majtas e djathtas, Londra paralajmëron fund të hidhur për PD me Saliun në krye në zgjedhjet 2025...

Ja “furtuna” e Britanisë së Madhe për politikën
x
BREAKING NEWS

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP kundër Altin Dumanit si drejtues i SPAK,  Alfred Balla përjashtohet nga sistemi për 15 vjet, ja prapaskenat

Amerikanët zhdukin nga qarkullimi njeriun që votoi në KLP
x
BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x

Aktualitet

Kujdes! 500 milionë numra në Whats App janë në shitje, mes tyre edhe të shqiptarëve. Publikohen të dhënat

Kujdes! 500 milionë numra në Whats App janë në shitje, mes

Telefonat tanë na mbyllin shumë punë, por po na cenojnë në maksimum privatësinë. Së fundmi po shpërndahen shpejt lajme se disa hakera po shesin 487 milionë numra celularësh të përdoruesve të Whats App dhe të dhënat që ata përmbajnë.

Më datë 16 nëntor në një nga forumet e hakerave është shpërndarë një reklame, ku një person deklaron se një bazë të dhënash me një numër kaq të madh numrash është në shitje. Në këtë listë përfshihen dhe mbi 500 mijë numra të shqiptarëve dhe plot 32 milionë të shtetasve amerikanë.

Në listë janë edhe numra nga vende si Egjipti (45 milionë), Italia (35 milionë), Arabia Saudite (29 milionë), Franca (20 milionë) dhe Turqia (20 milionë). Të dhënat për shitje gjithashtu dyshohet se kanë afro 10 milionë numra telefoni të qytetarëve rusë dhe mbi 11 milionë të Mbretërisë së Bashkuar.

Kujdes! 500 milionë numra në Whats App janë në shitje, mes

Një person, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, i tha Cybernews se të dhënat e SHBA-së po shiteshin për vetëm 7 mijë dollarë, të Mbretërisë së Bashkuar me 2500 dollarë, ndërsa të Gjermanisë me vetëm 2 mijë dollarë.

Këto numra mund të përdoren për qëllime të ndryshme dashakeqe. Ata mund të bien pre e sulmeve mashtruese për t’u marrë numrat e kartave të kreditit apo për të rënë pre e telefonatave të bursave, që është e përhapur në vendin tonë.

Kujdes! 500 milionë numra në Whats App janë në shitje, mes

Prandaj duhet të bëni kujdes nga çdo mesazh, link në formë mesazhi apo telefonatë nga numra të panjohur. WhatsApp raportohet të ketë globalisht më shumë se dy miliardë përdorues aktivë mujor. Me kërkesë, shitësi i bazës së të dhënave të WhatsApp ndau një mostër të dhënash me studiuesit e Cybernews.

Shitësi nuk specifikoi se si e morën bazën e të dhënave, duke sugjeruar se ata “përdorën strategjinë e tyre” për të mbledhur të dhënat dhe siguroi Cybernews që të gjithë numrat në shembull i përkasin përdoruesve aktivë të WhatsApp.

Më të lexuarat