BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Aktualitet

Kushtetuesja tërhiqet, zbulohet afati kur do të shpallet vendimi për Butrintin

Kushtetuesja tërhiqet, zbulohet afati kur do të shpallet vendimi

Gjykata kushtetuese është tërhequr për çështjen Butrinti. Duke nisur       ë sot brenda 30 ditëve duhet të marrë vendimin në lidhje me menaxhimin e Butrintit. Pas një seancë të enjten që zgjati dy orë, gjykata u tërhoq për vendim, ndërsa palët ndanë konkluzionet e tyre të fundit, ku opozita kërkoi rrëzimin e ligjit, ndërsa parlamenti e qeveria kërkuan lënien në fuqi të marrëveshjes për menaxhimin e Butrintit.

Gjykata Kushtetuese është tërhequr për vendim në lidhje me kërkesën e deputetëve të opozitës për shpalljen antikushtetuese të marrëveshjes për menaxhimin nga fondacioni shqiptaro-amerikan të parkut Kombëtar të Butrintit.

Vendimi pritet te shpallet brenda 30 ditësh dhe do te merret me shumice votash te 9 anëtareve te

Në seancën për konkluzionet përfundimtare, deputetët e opozitës kërkuan përfundimisht rrëzimin e ligjit duke e shpallur atë anti kushtetues ose Gjykata Kushtetuese t’i drejtohet për një opinion komisionit të Venecias.

Nga ana tjetër, në deklaratat e tyre përmbyllëse parlamenti i Shqipërisë, këshilli i Ministrave dhe përfaqësuesit e fondacionit kërkuan që kërkesa të rrëzohet, pasi marrëveshja nuk shkel kushtetutën.

Në një ndryshim të papritur qëndrimi, kontrolli i Lartë i shtetit tha se Gjykata kushtetuese duhet t’i sqarojë kompetencat e KLSH dhe jo ta rrëzojë ligjin siç ka kërkuar më herët. 
Avokati i popullit nuk mbajti një qëndrim duke u shprehur mbi palët dhe asnjanës, ndërsa edhe pse ishte palë Presidenti i Republikës nuk mori pjesë në proces.

Kuvendi i Shqipërisë miratoj mes debatesh të thella marrëveshjen për menaxhimin e Butrintit me datën 23 maj të vitit 2022, ndërsa ajo u kthye nga presidenti i republikës Ilir Meta pak javë më vonë, ndërsa dekreti i rrëzua përfundimisht nga komisioni i ekonomisë në korrik të vitit 2022.

 

Më të lexuarat