BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Aktualitet

Leku, gjithnjë më i fortë/ Ekspertët tregojnë impaktin: Ja çfarë përfitoi ekonomia shqiptare nga kjo prirje

Leku, gjithnjë më i fortë/ Ekspertët tregojnë impaktin:

 Leku ka qenë shumë i fortë përkundrejt monedhës evropiane dhe kjo sipas ekspertëve ka patur efektet pozitive në ekonominë e Shqipërisë.

Gjatë diskutimit në një emision televiziv ekspertja për Çështjet Financiare Brunilda Isaj tha se inflacioni nuk ka ndikuar në uljen e kërkesës për konsum, duke shtuar se ekonomia shqiptare është ekonomi në zhvillim dhe herë pas herë ka reflektuar qëndrueshmëri të kënaqshme.

Ajo shpjegoi edhe arsyet se pse në treg euro ka humbur terren përkundrejt lekut.

“Bankat nuk  janë treguar konservatore, por janë treguar të kujdesshme. Jemi një ekonomi në zhvillim. Ka një stabilitet, ka një produktivitet mbetet i stabilizuar dhe jo domosdoshmërisht inflacioni është përkthyer në tkurrje të kërkesës për konsum. Remitancat janë të larta dhe një sasi kaq e madhe që hyn nga të gjitha burimet e mundshme mundësinë e një kuotim shumë të ulët në krahasim me lekun. Turizmi dhe tregu imobilar ka shtuar sasinë ë euros. Euro ka humbur terren në dy gjashtëmujorët. Rritja ekonomike mbetet e qëndrueshme”, tha ajo.

Dritan Vakaj, Drejtor i Shoqatës së zyrave të këmbimit valutor, theksoi rritja e turizmit, por dhe remitancat, kanë ndikuar që valuta euro të jetë në sasi të madhe në ofertë dhe për pasojë kjo ka refklektuar në dobësimin e saj në krahasim me lekun.

“Ajo që njëzëri ka qenë, është pikërisht që mbiçmimi i lekut ka ndikuar në amortizimin e inflacionit të importuar. Ka pasur një efekt të ndejshëm në sektorin e ekonomisë. Rritja e turizmit është shumë i rëndësishëm, remitancat janë të larta dhe kredia në euro ka një peshë të rëndësishme për rënien e euros”, theksoi ai.

Zv.drejtuesja e Politikës Monetare në Bankën e Shqipërisë, Rajna Hoxholli u shpreh se rritja e vlerës së lekut përkundrejt euros, ka ndikuar në zbutjen e termave të inflacionit të importuar.

“Pra mbiçmimi i kursit të këmbimit na ka ndihmuar në termat e inflacionit”, u shpreh ajo.