BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Aktualitet

Numri i lindjeve të bebeve afgane në Shëngjin, si ‘parashikimi’ në romanin ‘Komploti’ të Ben Blushit, ja çfarë shkruan autori

Numri i lindjeve të bebeve afgane në Shëngjin, si

Nuk rreshtin cudite shqiptare te cilat para se te ndodhin i kemi lexuar ne librat e Ben Blushit.
Sic parashikon Blushi te romani i fundit Komploti, afganet qe jetojne ne Shengjin kane ndikuar ne rritjen e lindjeve ne maternitetin e Lezhes.
Sipas te dhenave zyrtare rezulton se gjate vitit 2023 ne Lezhe dhe Shengjin kane lindur 100 bebe me pak se ne vitin 2022. Gjate 2023 ne kete qark kane ardhur ne jete vetem 881 foshnje. Por specialistet thone se ky numer do ishte shume me i vogel, nese nuk do ishte per grate afgane qe jetojne ne Shengjin qe nga viti 2021. Nga ky komunitet kane ardhur ne jete disa dhjetera foshnje te cilat ka shtuar numrin e lindjeve ne zonen e Lezhes.

Sic dihet prej tre vitesh nje komunitet prej afro 3000 afganesh u strehuan ne Shengjin ku nje pjese prej tyre po jetojne akoma.
Shtesa e popullsise afgane ne Shengjin eshte parashikuar ne romanin Komploti te Ben Blushit i cili pershkruan se ne Shqiperine e vitit 2044 do jetojne me shume se 200 mije afgane dhe afro 1 milion shqiptare. Duke pare lindjet ne maternitetin e Lezhes si dhe largimet masive te shqiptareve,, duket sikur llogaria e Blushit nuk eshte shume e pasakte.

Komploti pershkruan pikerisht raportet mes shqiptareve dhe afganeve 20 vjet me vone, kur kta te fundit qeverisin bashkine e Shengjinit per shkak te numrit te larte te komunitetit te tyre i cili shtohet cdo dite. Nuk eshte cudi qe profecia e Ben Blushit tek Komploti te realizohet dhe disa dekada me vone nje nga foshnjet afgane te lindura ne maternitetin e Lezhes te drejtoje kete qytet.
Marreveshja e fundit mes qeverise shqiptare dhe asaj italiane per te sjelle ne Shengjin disa mijera refugjate mund ta afroje edhe me shume kete realitet qe Blushi e pershkruan ne menyre artistike.

 

Më të lexuarat