BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Aktualitet

Masat për samitin/ Eksperti i sigurisë, Ervin Karamuço zbardh prapaskenat dhe tregon ç'po planifikohet: Ndërkombëtarët kanë sjellë emra dhe ‘zona të nxehta’ që duhen mbajtur në survejim

Masat për samitin/ Eksperti i sigurisë, Ervin Karamuço zbardh

Eksperti i sigurisë, Ervin Karamuço, ka folur në lidhje me masat e marra për protestën e opozitës që do të nisë në orën 12:00 me datë 6 Dhjetor, po astu në të njëjtën datë do të mbahet edhe samiti i BE-së në Tiranë.

Bëhet me dije se për këtë mbarëvajtje do të angazhohet jo vetëm policia shqiptare, por edhe organet ligjzbatuese ndërkombëtare të cilat do të jenë të koordinuara.

Eksperti i sigurisë Ervin Karamuço në një intervistë për Report Tv, u shpreh se institucionet ligjzbatuese të vendeve partnere do të mbajnë kanë përpiluar një listë me emra si dhe evidentuar zonat e nxehta, të cilët do të mbahen nën survejim dhe për t’u neutralizuar në rast rreziku. Sa kohë që pritet një numër i lartë personalitetesh, ke edhe shkëmbim informacionesh për rritjen e sigurisë, tha Karamuço.

‘Këto ditë Shqipëria do jetë vendi më i sigurtë në Evropë. Po flasim këtu edhe për kryeqytetin, jo nga vetëm nga ana e organeve tona ligjzbatuese, por edhe atyre ndërkombëtare. Kanë sjellë lista me emra, zona të nxehta, dhe i kanë shkëmbyer me policinë shqiptarë thjeshtë dhe vetëm për një mbarëvajtje më të mirë të këtij samiti. Në rastin konkret ka një mori informacionesh të ardhura që analizohen si elementë risku për t’u mbajtur në survejim dhe për tu neutralizuar në një moment të caktuar.

Këto informacione që kryqëzohen, janë një mësim shumë i mirë për forcat tona. Plani i masave është një plan që nuk është hartuar vetëm nga policia shqiptare, por edhe nga institucionet ligjzbatuese partnere, kanë për qellim sigurinë e këtyre personaliteteve që nuk janë vetëm shqiptare. Për sa kohë presim një numër kaq të lartë personalitetesh, shkëmbejmë informacione. Është një plan i koordinuar dhe nuk është një plan që e kemi bërë ne. Europoli është një pjesë, institucionet e tjera janë një pjesë tjetër, janë analizuar kanë dalë në deduksione dhe më pas janë përkthyer në masa. Persona me rrezikshmëri të lartë janë në survejim dhe kanë rreth një muaj që janë në survejim edhe nga ne edhe nga ndërkombëtarët. Policia Shqiptare ka një rol koordinues.’– u shpreh Karamuço.