BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Aktualitet

“Më shumë vdekje”/ Gazetarja e njohur plas skandalin: 1 në 3 antibiotikë jepen pa qenë nevoja

“Më shumë vdekje”/ Gazetarja e njohur plas skandalin: 1

Gazetarja Doreada Mio është shprehur se sipas statistikave në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, 1 në 3 antibiotikë jepet pa qenë nevoja nga ana e mjekëve për pacientët.

Komentet Mio i bëri teksa ishte në një lidhje me emisionin “Good Morning Albanians” në EuroNeës, ku tha se kjo do të bëjë që bakteret do të sëmurin më shumë njerëz.

Ajo shtoi se njerëzit duhet të kuptojnë se antibiotikët nuk luftojnë viruset, por bakteret.

“Në vitet e fundit ne nuk kemi më pak se 50 antibiotik. Pra do të thotë se gjithnjë e më pak ne do të kemi mundësi të luftojmë bakteret me këta antibiotikë. Kjo do të thotë se bakteret do të sëmurin më shumë njerëz dhe do të shkaktojnë më shumë vdekje te këta njerëz.

Në Amerikë, 1 në 3 antibiotikë jepen nga mjekët kur nuk ka nevojë dhe 52 % e popullatës nuk e marrin sipas parashikimit në recetë. Ky duhet parë në dy këndvështrime, e para në kontekstin e politikave botërore dhe e dyta në rrafshin e neve si individë.

Shumë njerëz nuk e kuptojnë që antibiotikët janë efektiv vetëm kundër baktereve dhe jo kundër viruseve. Këto kanë çuar në periudhën post-antibiotik, që do të thotë se shëndetësia do të ketë më pak armë për të luftuar bakteret. Ky është një problem global”, është shprehur Mio.