BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Bota

‘Çmendet’ moti në Evropë, përmbytjet bëjnë namin në këto shtete

‘Çmendet’ moti në Evropë, përmbytjet

Moti ekstrem ka sjellë ortekë, stuhi, erëra të forta dhe rrëshqitje dheu në Itali dhe Francë. Rreziku i ortekëve në zonë qëndron në nivelin e tretë, ose "i konsiderueshëm", në shkallën evropiane të rrezikut të ortekëve.

Më shumë se 6,000 njerëz që jetojnë në tre fshatra në zonën Gressoney të luginës së Aosta, rajoni alpin pranë kufirit francez, janë izoluar që nga e diela si pasojë e ortekëve, të cilët gjithashtu bllokuan një tunel.

Stuhitë dhe erërat me shpejtësi më të madhe se 100 km/h shkaktuan rrëshqitje dheu në rajonin e Ligurias në bregun veriperëndimor të Italisë. Një tornado goditi qytetin port të Savonës dhe dallgët prej më shumë se katër metrash u regjistruan në Capo Mele.

Pati përmbytje në zonën Alessandria të Piemonte dhe stuhi në të gjithë rajonet jugore të Italisë dhe në Sardenjë, ku bora ra gjithashtu në masivin Gennargentu, një varg malor në qendër të ishullit.

Disa rajone italiane mbeten në gatishmëri mesatare ose të lartë pasi parashikohet moti më ekstrem në ditët në vijim.

Në atë që është një nga periudhat më të ngarkuara të vitit për vendpushimet franceze të skive pushimet gjysmë-afat sinoptikanët thanë se ekzistonte një rrezik i lartë i orteqeve në Alpe pas reshjeve të mëdha të borës të dielën.

Zyra franceze meteorologjike tha se zona malore përgjatë kufirit italian ku pritej deri në një metër borë në një lartësi prej 2500 metrash ishte në rrezik të veçantë. Dëbora e madhe në fundjavë ndërpreu hyrjen në disa resorte alpine në juglindje të Francës, ku pati raportime për reshje dëbore prej 50 cm brenda disa orësh gjatë natës.

Në anën tjetër të vendit në Brittany, erërat deri në 50 mph (80 km/h) dhe shiu i dendur sollën përmbytje.

Pesëdhjetë e katër departamente franceze iu nënshtruan paralajmërimeve të motit të hënën, katër prej të cilave tre në juglindje dhe një në perëndim ishin në gatishmëri të lartë për kushte ekstreme.

Moti ekstrem vjen pas një shkurti jashtëzakonisht të ngrohtë dhe të thatë në të gjithë Evropën.