BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Aktualitet

Merret vendimi për azilkërkuesit në Shqipëri, ja si do të funksionojë procesi i shqyrtimit

Merret vendimi për azilkërkuesit në Shqipëri, ja si do

Afati kohor 28 ditë apo 18 muaj, një nga pikat më të diskutuara në Paktin mes Ramës e Melonit mbi strehimin e emigrantëve në Gjadër e Shëngjin, duket se është dhe një nga cështjet që ka marrë vëmendje nga ekspertët e qeverisë italiane duke vonuar dhe prezantimin e draft ligjit përkatës, shkruan La Repubblica.

Kosto e lartë, burokraci e gjatë e cështje të komplikuara organizative, kanë çuar qeverinë Meloni të marrë në konsideratë vendimin e audicioneve përmes video konference për emigrantët që do të strehohen në dy kampet e emigrantëve në Shqipëri.

Me shumë gjasa qeveria Meloni e cila po punon për hartimin e draft ligjit mbi bazën e protokollit të nënshkuar në Romë mes Ramës e Melonit e që shumë shpejt pritet të merret në shqyrtim nga dy dhomat e Parlamentit italian, ka kuptuar se komisionet që ekzaminojnë kërkesat e azilkërkuesve mund të jenë të kushtueshme e të kërkojnë kohë shumë për spostimet e avokatëve, juristëve, ekspertëve të prefektuarës e forcave të frendit që do të shqyrtojnë rast për rast kërkesat e emigrantëe.

Pra përballë një telekamere që lidh Shqipërinë me Italinë emigrantët do të merren në dëgjesë nga komisionet e azilit e që do të jenë vendimtare për qëndrimin o jo të tyre më pas, në teritorin europian.

Janë mediat italiane që përcjellin këtë informacion duke shtuar se mund të jetë ky “një vendim penalizues për emigrantët e shpëtuar në det e që anijet ushtarake italiane do t’i shoqërojnë më pas në dy qëndrat e strehimt të ngritura në Shqipëri, operative prej pranverës së 2024.