BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Bota

Tensionet në Lindjen e Mesme: Aktivistët turq kërkojnë të dërgojnë flotën e ndihmës në Gaza

Tensionet në Lindjen e Mesme: Aktivistët turq kërkojnë

Aktivistët turq po kërkojnë të dërgojnë një flotë anijesh që transportojnë ndihma në Rripin e rrethuar të Gazës, si pjesë e një fushate ndërkombëtare, tha një përfaqësues lokal.

“Qëllimi ynë është i njëjtë me “Mavi Marmara”. Ne po praktikojmë mosbindjen civile … Ne duam që bllokada izraelite të përfundojë”, tha Behe?ti ?smail Songür, kryetar i shoqatës bashkëorganizuese me qendër në Stamboll.

Songür i referohej incidentit të vitit 2010 kur komandot izraelitë sulmuan anijen “Mavi Marmara”, duke vrarë 10 aktivistë. Anija kishte tentuar të thyente një bllokadë të Gazës duke shkaktuR një përçarje diplomatike.

Mbetet ende e paqartë nëse flota e planifikuar, për të cilën Songür tha se një fushatë dhurimi është duke u zhvilluar, mund të lundrojë në të ardhmen e afërt.

“Fushata, fillimisht ishte planifikuar të fillonte në mesin e vitit 2024, por ajo u çua përpara pasi lufta shpërtheu më 7 tetor”, tha Songür.

“Aktivistët janë ende në kërkim të anijeve. Përveç kësaj, moti i keq në Mesdhe aktualisht nuk do të lejojë lundrimin”, tha Songür.

Izraeli forcoi ndjeshëm bllokadën e tij prej vitesh të Gazës në përgjigje të vrasjes së izraelitëve nga militantët e Hamasit më 7 tetor.

Në vitin 2010, “Mavi Marmara” u dërgua nga OJQ-ja islamike turke ?HH.

Së fundmi ata kishin ndarë deklarata në mbështetje të Hamasit. ?HH nuk është i përfshirë zyrtarisht në flotën e planifikuar.

“Nisma po nxitet nga një grup ndërkombëtar i quajtur Koalicioni i Flotilës së Lirisë”, tha Songür.