BREAKING NEWS

Erë zgjedhjesh të parakohshme, Edi Rama zbret në terren pas vizitës së Blinken, më 16 mars krijohet ekipi ri që do të drejtojë fushatën elektorale

Erë zgjedhjesh të parakohshme, Edi Rama zbret në terren pas
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Shkëlzen Berisha i përfshirë në koncesionin e homodializës, ja kush është krahu i djathtë i Ilir Metës që është shpallur ‘non-grata’ dhe si deputetët e PL janë kapur ‘mat’ duke transportuar para të pista nga Tirana në Angli...

Idajet Beqiri: Shkëlzen Berisha i përfshirë në koncesionin e
x
BREAKING NEWS

Celulari i Kryemadhit i sekuestruar në banesën e nënës së saj prej dy muajsh po zbërthehet nga “SPAK”, futen në “lojë” metodat e FBI, ja provat e pakundërshtueshme që “gozhdojnë” deputeten e PL, Ilir Metën e Petrit Vasilin, detajet nga kontratat dhe ra...

Celulari i Kryemadhit i sekuestruar në banesën e nënës
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta dorëzon Monika Kryemadhin në duart e SPAK dhe sulmon prokurorët specialë, ish-presidenti nuk pranon abuzimet për lobing dhe ja fut bashkëshortes

Ilir Meta dorëzon Monika Kryemadhin në duart e SPAK dhe sulmon
x
BREAKING NEWS

Brukseli i mbyll dyert Shqipërisë për në BE dhe ngre alarmin, ja si korrupsioni po gërryen besimin e publikut tek institucionet, shpopullon vendin e po dëmton bizneset e ndershme, kërkohen arrestime “VIP”

Brukseli i mbyll dyert Shqipërisë për në BE dhe ngre
x
BREAKING NEWS

Londra fundos Sali Berishën, ambasadori britanik në Tiranë Alastair King Smith paralajmëron se nuk ka bashkëpunim me “non-gratën” dhe u bën thirrje politikanëve që të punojnë për qytetarët, ja mesazhi për grupin e Bardhit dhe pse Parlamenti duhet t’i r...

Londra fundos Sali Berishën, ambasadori britanik në Tiranë
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x

Aktualitet

“Metamorfoza nuk ka përfunduar”/ Ish-prokurori bën paralajmërimin e fortë dhe zbulon skenarin, ja çfarë thotë për vetëpastrimin në polici

“Metamorfoza nuk ka përfunduar”/ Ish-prokurori bën

Ish-prokurori Eugent Beci, i ftuar në Top Story, për operacionin metamorfoza, këtë herë për verifikimin e policëve të përfshirë në veprimtari kriminale, tha se do të ketë të tjera operacione, ndërsa vetëpërjashtimin e policëve e quajti “thjeshtë një propagandë”.

Beci tha se provat duhet të shqyrtohen të gjitha dhe është një hetim që do duhet shumë kohë të analizohet.

“Duke iu referuar procesit normal të një çështje normale do ketë metamorfozë 3, 4 dhe 5. Përveç materialeve që vijnë nga Eurocastit edhe Prokuroria e Posaçme do duhet të sigurojë dhe konfirmojë provat. Mund të ketë informacione që nuk vlejnë për çështje penale. Do një hetim, i cili do dojë kohë të madhe dhe të krijojnë një dosje hetimore”, tha ish-prokurori.

Eugent Beci e quajti të çuditshëm urdhrin për vetëpastrimin e policëve, dhe se nuk mund të penalizohet një polic se ka përdorur një aplikacion, në këtë rast aplikacionin “Sky”, i cili është përdorur nga grupet kriminale.

“Urdhri që ka dalë nga ministri i Brendshëm duke iu referuar bazës ligjore, është një urdhër i çuditshëm. Në një pikë thuhet që Drejtoria e Përgjithshme AMP bashkëpunon me institucione të tjera për të ruajtur sigurinë. Është një urdhër propagandistik. Nuk mund të penalizohet edhe me një masë si duke e hequr nga puna se ka përdorur një aplikacion që është përdorur dhe nga grupet kriminale”, thotë ai.

Ish-prokurori merr si shembull një rast në Turqi, ku policët kanë denoncuar që i kanë hequr nga puna pa shkak, vetëm se kanë përdorur një aplikacion.

“Nuk mund të detyrohet një qytetar, çfarë do qoftë ai, të deklarojë që ka përgjegjësi për një aplikacion që ka patur. Kjo nuk përjashton faktin që ka pasur punonjës policie të përfshirë. Por nuk është i përshtatshëm një ndëshkim kolektiv. Dëshmia është subjektive ndërsa përgjimi është një fakt”, tha Beci.

Më të lexuarat