BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Aktualitet

“Në Shqipëri ka mbi 1 milion kamera”/ Karamuço plas deklaratën e fortë: Hakerat janë ende duke na sulmuar, së fundmi kanë nxjerrë...

“Në Shqipëri ka mbi 1 milion kamera”/ Karamuço plas

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, ka folur në një emision televiziv në lidhje me operacionin “Fijet e Krimit” si edhe situatën me hakerat iranianë.

Në lidhje me operacionin “fijet e krimit” dhe mundësisë që t’i shkohet deri në bërthamë, Karamuço tha se me këtë çështje po merret edhe Policia Shqiptare për mbrojtjen dhe sulmet kibernetike.

Këtu është futur në lojë drejtoria e Policisë Shqiptare për krimet kibernetike. Ajo mund të zbulojë se çfarë kanë memorizuar kamerat e vendosura nga grupe kriminale.

Të shikojmë sa memorie kana dhe kush i ka përdorur dhe më pas të zbardhet e gjitha veprimtaria kriminale,” tha Karamuço.

Duke ditur se shumë kamera biznesesh apo edhe banesash të vendosura nga individë të cilët tanimë po hiqen kanë ndihmuar në disa zbardhje ngjarjes kriminale dhe mundësis tanimë që disa ngjarje mund të mbeten të pa zbuluara Karamuço u shpreh se në Shqipëri janë mbi 1 milion kamera.

Kështu sipas tij këto kamera të cilat janë të ligjshme duhet të vrojtohen edhe nga policia e shtetit pikërisht për këto raste.

“Një numër i përgjithshëm në Shqipëri, biznese dhe individ shkon mbi 1 milion kamera.

Ne po kapim dhjetëra kamera që dyshohet se kanë lidhje me grupe kriminale. Në të ardhmen  1 milion kamera që janë të ligjshme mund të përdoren, por ndërkohë të jepet mundësia që kamerat e bizneseve  të vrojtohen nga policia.

Komisioneri i Mbrojtjes së të Dhënave personale është një tjetër institucion që duhet të merret,” tha më pas eksperti.

Gjatë këtij operacioni shumë pronarë biznesesh dhe banesash janë shprehur se ata i kanë vendosur kamerat për t’u ruajtur nga grabitjet. Për këtë Karamuço shprehet se çdo qytetar ka të drejtë të vendosë kamera në ambiente publike, por jo në mënyrë abuzive, sipas ekspertit ata duhet të kontaktojnë firma të certifikuara dhe t’i rivendosin.

“Çdo qytetar ka të drejtë të vendosë kamera. Po flasim për kamera të vendosura që kapin ambiente publike.

Ata mund të hiqen dhe t’i rivendosin duke marrë leje nga policia.

Bizneset duhet të kontaktojmë me firma të certifikuara, që vendosja e kamerave të bëhet në kushte të ligjshme. Është bërë në mënyrë abuzive”, sqaroi Karamuço.

Në fund nuk mungoi edhe një koment për situatën që po kalon vendi  jonë për shkak të sulmeve kibernetike të bërë nga hakera iranianë dhe fakti që këto të fundit duket sikur po qëndrojnë në qetësi.

“Sa herë themi që hakerat kanë mbaruar, ata nxjerrin gjithmonë nga një gjë, që është shumë problematike.

Së fundmi, kanë nxjerrë një folder nga sistemi i taksave ku nxjerrin të dhëna personale.

Kjo është shumë e rëndë dhe duhen marrë masa. Sipas asaj që duket ato janë ende duke sulmuar sistemet tona,” përfundoi ai.

Më të lexuarat