BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x
BREAKING NEWS

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro në prona, në skemë janë futur dhe familjarët, ja si tentuan të shpëtojnë disa pasuri, Agjencia e Inteligjencës Financiare nxjerr detajet e forta

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x

Aktualitet

Nga droga e prostitucioni deri tek vrasja, ja në cilin vend renditet Shqipëria

Nga droga e prostitucioni deri tek vrasja, ja në cilin vend renditet

Zvicra aktualisht ka 89 burgje me 7 196 vende. Burgu me i vogël ka 5 të burgosur kurse me i madhi ka 399 të burgosur.

Sipas EDI seksioni i krimit dhe ligjit penal, nga 7 196 vende sa ka në 89 burgjet zvicerane, 86 % janë të mbushura apo 6 445 të burgosur, ku prijnë shqiptarët nga Shqipëria për nga numri i tyre, të cilet ne brug mbajne edhe flamurin kuqezi, shkruan gazeta zvicerane Le Canton27.ch.

Të burgosur vuajnë dënimet për vepra te ndryshme nga vrasjet deri tek ato për krime tjera për drogë, prostitucion, vjedhje, kontrabande e vepra tjera penale. Departamenti i Drejtësisë dhe Policisë dhe Departamenti Federal i Punëve të Brendshme (EDI) ne Bernë ka bërë me dije se në burg janë 285 shqiptarë.

Kjo është situata ne 89 burgjet e Zvicrës:

– Shqipëria me 3196 qytetarë në Zvicër, në burgje ka 285 prej tyre.

– Serbia me 58.970 qytetarë në Zvicër, në burgje ka 76.

– Kosova me 300.000 qytetarë në Zvicër ka vetëm 58 qytetar të saj në burgje.

Nga droga e prostitucioni deri te vrasja, shqiptarët në krye të


Këta të dënuar vuajnë dënimin me burg nga 3 deri ne 20 vite. Por, në Zvicër ka te burgosur edhe me dënime të përjetshëm. Për shembull ne vitin e kaluar në burgjet zvicerane janë 30 persona që kanë marr burg të përjetshëm (27 meshkuj dhe tri femra). Prej tyre gjysma janë vendor dhe të tjerët të huaj.

Gazeta zvicerane Le Canton27.ch nga Departamenti Federal i Punëve të Brendshme (EDI) ka mësuar se në Zvicër janë gjithsej 6,445 persona të ndaluar. Prej tyre, 4578 ishin me shtetësi të huaj (71,0%). Shqipëria (285), Serbia (76), Kosova (58), Maqedonia Veriore (24), Greqia (4), Mali i Zi (1).

Nga viti 2019 deri sot rreth 7000 të dënuar që nuk kanë pasaportë zvicerane janë urdhëruar të largohen nga vendi. Gjykatat do të depërtojnë 60% të kriminelëve të huaj jashtë vendit, ne vendin e tyre te origjinës ku qindra kriminelëve do te dërgohen edhe ne drejtim te Shqipërisë, Serbisë dhe Kosovës.

Aktualisht ne Zvicër jetojnë mbi 3500 qytetarë nga Shqipëria, kurse nga Kosova rreth 300.000. Ne baze te këtyre statistikave, këtij proporcioni, nëse në burgjet zvicerane janë 285 shqiptare nga Shqipëria, atëherë në këto burgje duhet te jenë mbi 600 kosovarë e jo vetëm 58 sish, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Në proporcion me numrin e qytetarëve kosovarë dhe serbë në Zvicër, normalisht duhet te ishin 150.000 serbë!

Sipas burimeve nga Berna, Zvicra aktualisht ka 89 burgje me 7196 vende për të burgosurit. Serbia në Zvcer ka 58.970 qytetarë, kruse në burgje janë 76 persona, Kurse nga Kosova me 300.000 qytetarë në Zvicër ka vetëm 58 persona në burgje.

Nëse i referohemi këtyre shifrave dhe pas një analize mund të themi se, meqë në Zvicer kemi 58.970 qytetarë nga Serbia me 76 në burg, ndërsa 300.000 kosovarë me 58 në burg, në proporcion me numrin e kosovarëve dhe serbë në Zvicër, normalisht duhet të ishin 150.000 serbë!

 

Më të lexuarat