BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Aktualitet

Një baba i varfër gërvishti aksidentalisht një BMW, shënimi që i la “detyroi” pronarin e makinës të bëjë gjestin që habiti rrjetin

Një baba i varfër gërvishti aksidentalisht një BMW,

Një ditë, Qinlong i mori fëmijët e tij për shëtitje. Papritmas, ai gërvishti aksidentalisht makinën luksoze tip BMW, por nuk iku dhe mori përgjegjësinë për gabimin e tij.

Më pas ai u tha fëmijëve të tij që të ktheheshin në shtëpi dhe t’i merrnin atij një stilolaps dhe një letër. Me stilolaps dhe letër, ai shkroi faljen e tij dhe e vuri shënimin nën fshirësen e xhamit të makinës

Qinlong kërkoi falje dhe shkroi se ai nuk punonte në atë moment sepse biznesi i tij falimentoi. Familja e tij po kalonte një krizë financiare dhe ai kishte vetëm 100 juanë.

“E gërvishta aksidentalisht makinën tuaj dhe duhet të jem përgjegjës për dëmin. Pra, ju lutemi merrni këto 100 juanë si pagesë të hershme dhe më jepni 2 deri në 3 muaj për të paguar pjesën tjetër. Po ju jap garanci se nuk do të ikja”. shkroi Qinlong.

Pasi lexoi shënimin, pronari i BMW-së kishte frikë se Qinlong mund të ishte një mashtrues. Kështu ai telefonoi Qinlong duke iu prezantuar si shoku i pronarit te makines.

Në fillim, ai i tha Qinlong se makina e gërvishtur ishte një Benz. Qinlong më pas i dha një përgjigje të sinqertë pronarit të makinës. Ai ishte në panik.

“A je shok i pronarit të makinës? Mund të më ndihmoni të gjej pronarin? Më duhet t’i them pronarit se i kam gërvishtur aksidentalisht makinën e tij dhe jam i gatshëm të paguaj dëmin.”

Ndërsa pronari i makinës dëgjoi përgjigjen e Qinlong, ai u ndje i sigurt dhe i qetësuar që Qinlong nuk kishte një qëllim të keq dhe në vend të kësaj, ai ishte një person i ndershëm dhe i përgjegjshëm. Pronari i makinës i tha Qinlong se kostoja e riparimit mund të ishte rreth 1900 juanë, por duke parë ndershmërinë dhe vendosmërinë e Qinlong për të paguar koston, ai vendosi të mos i kërkonte Qinlong të paguante për koston e riparimit.

Megjithatë, Qinlong refuzoi ta bënte këtë pasi ishte në kundërshtim me parimet e tij të jetës.

“Unë e kam gërvishtur makinën tuaj dhe me të vërtetë duhet të paguaj dëmin. Nuk dua të dal kundër parimit tim të jetës!”

Pronari i makinës u prek vërtet nga fjalët e Qinlong. Ai më pas i tha:

“Meqë je vërtet i vendosur të paguash dëmin dhe unë kam nevojë për më shumë punëtorë tani, pse të mos vish në kompaninë time dhe të punosh për mua? Jam shumë i prekur nga ndershmëria jote dhe mund të më shpagosh duke punuar me mua dhe ne mund të jemi miq!”

Pronari i BMW-së tha se do të donte të takohej me Qinlong dhe nuk i interesonte gërvishtja. E gjitha ishte për shkak të ndershmërisë së Qinlong që e preku atë.

“Në shoqërinë tonë ishte e rrallë të gjeje një person si ju dhe nëse jeni të interesuar të më ndihmoni me biznesin tim, jam më se i lumtur”, tha pronari i makinës.

Kjo histori frymëzuese na tregon se është e rëndësishme të jemi të ndershëm dhe të përgjegjshëm për veprimet tona. Një ditë, ky incident mund t’ju ndodhë, prandaj mos harroni të jeni si Qinlong dhe gjithashtu pronari i makinës zemërmirë.