BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Aktualitet

Po sillnin rreth 200 mijë paund drejt Shqipërisë, e pesojnë keq katër burra në Britani, ja si funksion skema e transportit

Po sillnin rreth 200 mijë paund drejt Shqipërisë, e pesojnë

Katër persona janë arrestuar të dyshuar për kontrabandë parash nga Britania e Madhe në Shqipëri. Oficerët e Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA), të cilët arrestuan të katërt të shtunën, sekuestruan qindra mijëra paund, të cilat beson se po “pastroheshin”.

Rreth 200 mijë paund u sekuestruan në Dover nga automjeti i një 48-vjeçari, i cili dyshohet se po udhëtonte për në Shqipëri. Burri u arrestua dhe dy burra të tjerë dhe një djalë 17-vjeçar u mbajtën më vonë në një adresë në Tottenham Hale në Londrën Veriore, ku u sekuestruan 150,000 £.

Hetimi filloi në shkurt 2022 pasi oficerët e Forcave Kufitare ndaluan 48-vjeçarin gjatë kontrolleve në Folkestone, Kent. Me atë rast, brenda furgonit të tij Mercedes Sprinter, i cili ishte nisur për në Tiranë, oficerët gjetën gjithsej 390,000 paund të mbështjellë në pako të ndryshme prej kallaji.

Shtëpia e tij në Haringey, Londër, u kontrollua dhe oficerët zbuluan 150,000 £ të tjera në para të gatshme. Burri ishte nën hetim derisa u arrestua sërish të shtunën, por që atëherë është liruar me kusht.

Menaxheri i operacioneve të NCA, Paul Orchard tha: “Pastruesit e parave u mundësojnë kriminelëve të tjerë të mëdhenj dhe të organizuar, si tregtarët e drogës dhe armëve të zjarrit, të kryejnë veprat e tyre të tmerrshme që dëmtojnë aq keq shoqërinë tonë.

“Qëllimi i krimit të organizuar është të fitojë para, kështu që duke e ndjekur atë dhe ata që e pastrojnë atë, ne po synojmë zemrën e modelit të biznesit kriminal.”