BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Aktualitet

Shkatërrohet grupi i kokainës në Spanjë, bien në pranga 6 shqiptarë

Shkatërrohet grupi i kokainës në Spanjë, bien në pranga

Policia spanjolle ka goditur një celulë të Kartelit të Ballkanit në Katalonjë. Policia Kombëtare ka çmontuar makrolaboratorin e parë të përpunimit të hidroklorurit të kokainës të mafias shqiptare, të cilin e kishte centralizuar në Cambrils. Pavarësisht kësaj, siç ka mësuar ElCaso.com, përpara se të krijohej lagjja e banimit Vilafortuny, ata filluan të hynin në zonën Empordà, ku studiuesit zbuluan për herë të parë praninë e tyre. Ardhja dhe ikja e organizatës përfshin një kapitull në të cilin ata filluan marrëdhëniet me ekspertë kolumbianë për të përgatitur drogën, derisa policia ndërhyri, arrestoi 8 persona dhe sekuestroi më shumë se 1000 kilogramë kokainë.

8 personat e ndaluar nga Policia Kombëtare Spanjolle, siç kanë sqaruar burimet policore, janë 6 me kombësi shqiptare dhe 2 me kombësi kolumbiane. Ata u kapën në flagrancë në laboratorin në lagjen e banimit të Vilafortuny, në Cambrils, e cila kishte një kapacitet përpunues prej më shumë se 1 ton lëndë të ndotur që merrte një rendiment prej 400 kilogramësh prodhim.

Operacioni i policisë përfshiu më më shumë se 30 agjentë nga njësi të ndryshme policie, të cilët arrestuan 8 personat dhe sekuestruan 1000 kilogramë lëndë të parë të ngopura me kokainë, 6000 litra prekursorë, 25 kilogramë hidroklorur kokaine, 70 kilogram pastë me bazë kokaine në faza të ndryshme prodhimi, 52 kilogramë marijuanë dhe makineri të ndryshme, si dhe 6000 euro cash dhe dy automjete. Hetimi për të arritur në këtë pikë filloi në prill.

Shqiptarët morën shumë masa sigurie për të mos u zbuluar. Aq sa gjatë udhëtimeve të tyre, duke transportuar apo jo drogë, përdornin disa automjete me qira që ndërroheshin shpesh për të vështirësuar identifikimin e tyre. Por megjithëse masat paraprake ishin shumë të larta, në një nga udhëtimet Policia Kombëtare zbuloi se si të hetuarit po shkonin në një zonë magazinimi për të futur shumë shishe transparente të etiketuara si substanca të rrezikshme.

Kjo ishte shenja e parë që ndezi këmbanat e alarmit. Por kishte më shumë. Nëpërmjet mekanizmave ndërkombëtarë të koordinimit të policisë, autoritetet policore kolumbiane informuan Policinë Kombëtare për synimin e dy kolumbianëve për t’u zhvendosur në Spanjë për të punuar në një laborator të madh kokaine të drejtuar nga shtetas të Evropës Lindore, konkretisht shqiptarë. Menjëherë më pas u zbulua se ata tashmë ishin takuar, takime që u përsëritën prej disa javësh me masa të forta vëzhgimi. Kjo vërtetoi lidhjen mes mafieve të Kolumbisë dhe atyre të Gadishullit Ballkanik.

E gjithë kjo i çoi në laboratorin e madh në Cambrils, të cilin e menaxhonin nga pika të ndryshme në zonën e Barcelonës, nga ku shqiptarët lëviznin çanta dhe kuti. Qendra e prodhimit të qytetit Tarragona ishte në Vilafortuny, një zonë me pak fluks njerëzish dhe që kishte të gjitha cilësitë për të rafinuar dhe transportuar kokainën, duke qenë pranë rrugëve kryesore për në pjesën tjetër të Spanjës dhe Evropës. Në përfundim të hetimeve policore, të arrestuarit morën masa më të mëdha sigurie, duke lëvizur vetëm me motor dhe duke u takuar me anëtarë të tjerë të organizatave të ndryshme në parkingjet e supermarketeve, për shembull.

Pastërtia e kokainës së nxjerrë ishte shumë e lartë, rreth 98%. Diçka shumë e veçantë ishte edhe modus operandi i instalimit të laboratorëve të nxjerrjes së kokainës në Evropë, duke i lejuar organizatat të ndërmarrin më pak rreziqe, pasi substanca e kontaminuar është e vështirë për t’u zbuluar në kontrolle dhe pa nevojën për të kryer transferime nga Amerika Latine, veçanërisht nga vendet e nxehta nga Amerika e Jugut.