BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Aktualitet

Shpërthimi tragjik në Lushnje/ "Janë shkelur të gjitha rregullat e sigurimit teknik", eksperti i njohur zbulon detajet e bujshme: Si mund të ngresh një bombul me vinç poshtë...

Shpërthimi tragjik në Lushnje/ "Janë shkelur të gjitha

Azmer Duleviç, inxhinier elektrik foli për një emision televiziv në lidhje me shpërthimin tragjik të një dite më parë në Lushnje, ku humbën jetën dy persona, babë e bir teksa punonin në një kapanon metalik. Duleviç thotë se në atë vend ku ndodhi shpërthimi duhet të punojnë njerëz të çertifikuar.


“Fakt është që bombula ka shpërthyer. Këtë se mohon dot askush. Por nga ana tjetër janë edhe përcjellësat e tensionit të mesëm 35 mijë volt. Po të kishte qenë tension i lartë do të kishte qenë një katastrofë shumë herë më e madhe se ajo që ndodhi fatkeqësiht. Ky është një fakt që ka ndodhur. Një ngjarje jashtëzakonisht shumë e rëndë, ku nga ana teknike janë shkelur të gjitha rregullat e sigurimit teknik. Personat që duhet të punojnë, qoftë me enët me presion ose me transportimin e bombolave dhe saldimin e të gjithave me rradhë duhet të jenë të certifikuar, duhet të jenë të trajnuar. Nuk mund të jenë persona të cilët punojnë edhe në mënyrë private, të cilët nuk janë kualifikuar për atë punë.

Pra jo çdokush mund të punojë me enët me presion me bombolat e oksigjenit. Nga an tjetër nuk lejohet të kryhen punime pa marrë leje nga institucionet si OSHEE-ja. 35 kilovolti është në varësinë e OSHEE-së për të kryer punime në kapanonet metalike. Pra këtu duhet të jetë pista kryesore. Pra kush i ka dhënë leje? Apo nuk ka pasur leje fare? Nuk besoj të kenë qenë aq naiv sa ti japin leje një stafi aq të pakualifikuar për të kryer punime poshtë telave 35 kilovoltit”, thotë Duleviç.

 

Më të lexuarat