BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Aktualitet

"Është thelluar diferenca e rezultateve të nxënësve në zonat rurale nga ato urbane", ish-ministri i njohur komenton raportin e "PISA-s": Ja faktori problematik që "nxiu" arsimin shqiptar

"Është thelluar diferenca e rezultateve të

Ish-ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, është shprehur se rezultati i “PISA-s” për arsimin në Shqipëri nuk ishte i pritshëm.

Tafaj tha se raporti i “PISA-s” e nxori shumë më keq arsimin në Shqipëri, në raport me raportet e një agjencie në vend që merret me këto statistika.


Ai tha se janë disa faktorë që kanë ndikuar në rënien e nivelit të arsimit në vend, përfshi edhe pandeminë Covid-19.

“Rezultati nuk ishte i pritshëm. Në Shqipëri është një agjenci që çdo vit prodhon raporte për arsimin. Në këto raporte në vitet e fundit kanë qenë raporte të mira, kanë rezultuar në një shkallë të mirë objektiviteti të gjitha problemet e arsimit. Nuk e prisja këtë rezultat të “Pisa”.

Në raportin e 2021 që prodhoi Banka Botërore, thuhej që efekti i pandemisë bëri që diferenca në rezultatet e nxënësve të zonave rurale nga ato urbane, është thelluar edhe tre muaj të tjerë.

Pra nga 1,6 vite kishte shkuar në dy vite shkollore. Tani erdhën këto rezultate dhe këto nuk janë fare rezultate të mira.

Unë do të thosha që përveç pandemisë, ne duhet të konsiderojmë që ky brez i 15 vjeçarëve të tanishëm, ka filluar me një kurikul tjetër, domethënë në këtë testim matematika ka qenë në fokus. Tani po testohet me Pisën dhe ne kemi ulje të aftësive të nxënësve”, është shprehur Tafaj.