BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Aktualitet

Të gjithë mezi e prisnit! LAJM I MIRË për shqiptarët në Gjermani! Zbardhet vendimi më i fundit dhe detajet

Të gjithë mezi e prisnit! LAJM I MIRË për shqiptarët

Qeveria gjermane po mendon të çojë përpara planet për të lehtësuar rregullat e marrjes së shtetësisë në vendin më të populluar të Bashkimit Europian, një përpjekje kjo që po sulmohet nga opozita konservatore. Sot përmes një videomesazhi, kancelari OIaf Scholz tha se “prej kohësh, Gjermania është bërë vendi i shpresës për shumë njerëz e është diçka e mirë kur njerëzit që kanë vendosur rrënjë në vend, vendosin të marrin nënshtetësinë”.

Gjermania ka nevojë për rregulla më të mira për natyralizimin e të gjithë këtyre grave dhe burrave të mëdhenj.Rishikimi i rregullave të shtetësisë është një nga një seri reformash modernizuese për të cilat koalicioni tre-partiak i socialdemokratëve të qendrës së majtë të Scholz-it, ranë dakord të trajtojnë kur mori detyrën dhjetorin e kaluar.

Ministria e Brendshme njoftoi se “projektligji është thuajse gati”.

Marrëveshja e koalicionit të vitit të kaluar kërkon që njerëzit të kenë të drejtë për nënshtetësinë gjermane pas pesë vjetësh ose tre, në rast të arritjeve të veçanta të integrimit. Kjo në vend të tetë apo gjashtë vitesh sa është rregulli aktualisht. Fëmijët e lindur në Gjermani, automatikisht do të bëhen shtetas nëse njëri prind ka qenë rezident i ligjshëm për pesë vjet.

Gjithashtu, qeveria dëshiron të heqë kufizimet për mbajtjen e shtetësisë së dyfishtë. Në parim, shumica e njerëzve nga vende të tjera përveç anëtarëve të Bashkimit Europian dhe Zvicrës, aktualisht duhet të heqin dorë nga shtetësia e tyre e mëparshme kur të fitojnë atë gjermane, megjithëse ka disa përjashtime.
Ministrja e Brendshme, Nancy Faeser argumentoi se “reduktimi i kohës së pritjes për t’u kualifikuar për shtetësi është një nxitje për integrim”.

Qëllimi është të pasqyrojë realitetin. Ne jemi një vend i larmishëm, modern i emigracionit dhe mendoj se legjislacioni duhet ta pasqyrojë këtë.Statistikat zyrtare tregojnë se rreth 132 mijë njerëz morën shtetësinë gjermane vitin e kaluar, një e katërta e tyre qytetarë të vendeve të tjera të BE-së. Numri ishte 20 për qind më i lartë se një vit më parë, pjesërisht për shkak se një numër në rritje i sirianëve u natyralizuan. Popullsia e përgjithshme e Gjermanisë është rreth 84 milion. Blloku kryesor i opozitës së qendrës së djathtë, kundërshton planet për të liberalizuar ligjet e natyralizimit.

Më të lexuarat