BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Aktualitet

Tharja e gojës, hidhërimi dhe shija e keqe, Ylli Merja tregon recetat efektive për t’i kuruar në kushte shtëpie

Tharja e gojës, hidhërimi dhe shija e keqe, Ylli Merja tregon recetat

Çfarë fshihet pas tharjes së gojës, hidhërimit dhe shijes së keqe? Cilët janë shkaktarët dhe sëmundjet e fshehura që goja jonë “paralajmëron”.

Specialisti i Bimëve Mjekësore Ylli Merja tregon trajtimin përmes bimëve popullore në emisonin “Rreze Dieli” në rubrikën “Bima dhe Shëndeti”.

Sipas tij janë disa shkaktarë kryesore që ndikojnë në tharjen e gojës dhe simptomave të tjera:

Çrregullim i funksionit të gjendrave të pështymës, çrregullim i funksionit të mëlçisë Diabeti (hiperglicemia) Ankthi, stresi, pagjumësia Myku i bardhë Parazitët në organizëm Medikamentet farmaceutike Trajtimet kimioterapeutike Sindroma “sjorgen”, sëmundje inflamatore Sëmundje të mushkërive, virale, etj
Ai këshillon kryerjen e këtyre analizave që do t’ju ndihmojnë të kuptoni më tepër se cilët janë shkaktarët që ju sjellin këto simptoma:

Eko e tiroides dhe gjëndrave të pështymës

Provat e heparit

Prova e mykut - nëse gjuha rri e zbardhur

Kulturë të fytit, HBP - nëse keni djegie në stomak

Glicemia - nëse jeni diabetikë

Por si mund t’i trajtojmë këto problematika në kushte shtëpie, përmes bimëve medicinale me disa receta të thjeshta:

-Shpëlarje e gojës 2 herë në ditë me pastë ose sodë

-Pakësoni duhanin dhe pijet alkoolike

-Përdorni fruta jo shumë të ëmbla

-Përdorni lakra të egra si çikore, rradhiqe, qumështore, lëpjetë

-Ujë me limon dhe me rigon (ose propolis rigoni). Në 500 ml ujë shtoni 1 limon të grirë dhe të shtypur, 1 lugë çaji rigon ose 15-20 pika propolis rigoni

-Përdorni finok të njomë në sallatë ose në 500 ml ujë shtoni 10-15 fije finok, 1 limon të shtrydhur dhe 2 lugë mollë të egra. Përgatiteni në darkë dhe konsumojeni gjatë ditës.

-Grijmë së bashku 1 portokall, 1 copë xhinxhër 3-4 cm, 1 kastravec, 1 mollë, 15 fije majdanoz, pak kripë dhe 1 lugë gjelle mjaltë.

-Supë detoks me 2 kunguj, 1 karrotë, 2 kastravec, 1 patate, 1 qepë të njomë, majdanoz dhe brokoli në 1 litër ujë. Në fund shtoni lëngun e një 1 limoni.